9-10 dekabr tarixində "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzində “Brain Game” intellektual oyun hakatonu keçirilib
11 Dekabr 2023 16:55
975 baxış
Hakaton Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi nin “İnnovasiyalar Mərkəzi və "Azerlotereya"nın birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılıb.
Məqsəd ölkəmizdə intellektual oyunların yaradılması sahəsində proseslərin təşviqi, yeni oyun əsaslı həllərin yaradılması və cəmiyyətin intellektual potensialının artırılmasıdır.
Tədbir çərçivəsində hər biri 3-5 nəfərdən ibarət 20 komanda yaradıcı və innovativ oyun layihələrini hazırlayıb. Mentorlar göstərilən müddət ərzində prototiplərin hazırlanıb sonlandırılması üçün komandalara dəstək göstəriblər.
Bağlanış tədbirində komandalar tərəfindən hazırlanan layihələr münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.
Münsiflər heyəti qismində Dövlət Agentliyinin sədrinin müşaviri Mehdi Cavadov, “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin direktoru Vüsal Rüstəmov, “Azərlotereya”nın İdarə Heyətinin sədri Osman Karakuş, “Code Academy”nin rəhbəri Ülvi Aslanov və “DynamicBox Studio” şirkətinin oyun prodüseri Şahin Əliyev iştirak ediblər.
Nəticələrə əsasən “85 Games Studio” komandası 1-ci yerə, “EcoDev” komandası 2-ci yerə, “Bomba!” komandası isə 3-cü yerə layiq görülüb.
Sonda qaliblərə müvafiq olaraq 5000, 2000 və 1000 manat məbləğində pul mükafatı və diplomlar təqdim olunub. Növbəti yaxşı nəticə göstərən “Kript 10” və” AKA” komandaları isə həvəsləndirici mükafat alıb.
Hakatona müraciət edən 65 komanda arasından seçilən 54 komanda 16 noyabr tarixində ideya konseptlərini təqdim ediblər. Qiymətləndirmə nəticəsində yalnız 20 komanda müsabiqə mərhələsində iştirak hüququ qazanıb.

"Brain Game" intellectual game hackathon was held at "INNOLAND" Incubation and Acceleration Center on December 9-10
11 December 2023 16:55
The hackathon was organized by the "Innovations Center" of the State Agency for Service to Citizens and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and "Azerlotereya".
The goal is to promote processes in the field of creating intellectual games in our country, create new game-based solutions and increase the intellectual potential of society.
Within the framework of the event, 20 teams of 3-5 people each prepared creative and innovative game projects. The mentors supported the teams to develop and finalize the prototypes within the specified period.
At the closing event, the projects prepared by the teams were evaluated by the jury.
Mehdi Javadov, adviser to the chairman of the State Agency, Vusal Rustamov, director of the "Innovations Center", Osman Karakush, chairman of the Board of Directors of "Azerlotereya", Ulvi Aslanov, head of "Code Academy" and Shahin Aliyev, game producer of "DynamicBox Studio" company participated as a jury.
According to the results, the "85 Games Studio" team won the 1st place, the "EcoDev" team won the 2nd place, "Bomb!" team was awarded the 3rd place.
In the end, the winners were presented with cash prizes in the amount of 5000, 2000 and 1000 manats and diplomas, respectively. "Krypt 10" and "AKA" teams, which showed good results, received an incentive prize.
54 teams selected from among 65 teams that applied to the hackathon presented their idea concepts on November 16. As a result of evaluation, only 20 teams won the right to participate in the competition stage.