“ABB-İnnovasiya” şirkəti təsis edilib - 1 mln. manat
ABB-nin (Azərbaycan Beynəlxalq Bankı) 1 mln. manat nizamnamə kapitalı ilə yeni törəmə şirkəti təsis edilib.
Yeni təsis edilən şirkət “ABB-İnnovasiya” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətidir. Şirkət 19 mart tarixində Dövlət Vergi Xidməti tərəfindən qeydiyyata alınıb. ABB-nin yeni rəsmi innovasiya şirkəti yaratması onun startaplara investisiya etməsini gündəmə gətirir. Belə ki, bu istiqamətdə ölkədə son bir neçə ildə yeni fondlar qurulur. İnnovasiya sektorundə aparıcı bank olan ABB "ABB Innovation" ilə inkubasiya proqramları keçirir.
Şirkətin direktoru Həsən Eminov Etibar oğludur və Bakı şəhəri Nəsimi rayonu, Nizami, ev 67-də dövlət qeydiyyatına alınıb. H.Eminov 2022-ci ilin martından bankın Agile ofisinə rəhbərlik edir.
Qeyd edək ki, 13 dekabr 2024-cü il tarixində qiyabi şəkildə ABB Səhmdarlarının növbədənkənar Ümumi Yığıncağı keçirilmişdi və həmin vaxt törəmə innovasiya şirkətinin yaradılması məsələsinə baxılaraq müsbət qərar qəbul edilmişdi.

A new subsidiary of the International Bank of Azerbaijan (IBB) has been established with a charter capital of 1 million manat.
The newly established company is “IBB-Innovation” Limited Liability Company. The company was registered by the State Tax Service on March 19. We bring to the agenda the creation of a new official innovation company by ABB, which is investing in startups. As such, new funds have been established in this direction in the country in the last few years. ABB, a leading bank in the innovation sector, also conducts a course with “ABB Innovation” in addition to incubation programs.
The director of the company is Hasan Eminov Etibar oglu and is registered at 67, Nizami, Nasimi district, Baku city. H. Eminov has been heading the bank’s Agile office since March 2022.
It should be noted that on December 13, 2024, an extraordinary General Meeting of ABB Shareholders was held in absentia, and at that time, the issue of establishing a subsidiary innovation company was considered and a positive decision was made.