ABŞ hökuməti texnologiya idxalı ilə bağlı növbəti sərt addımını atıb. Ölkədə qüvvəyə minən yeni qanuna əsasən, ABŞ-dən kənarda istehsal olunan bütün dronların satışı və ölkəyə idxalı qadağan edilib.
“Milli təhlükəsizlik” əsas gətirilərək qəbul edilən qərara görə, dronun növündən asılı olmayaraq, əgər o, ABŞ hüdudlarından kənarda istehsal edilibsə, ölkəyə daxil ola bilməyəcək. Bununla belə, hazırda xaricdə istehsal edilmiş drona sahib olan şəxslərə mövcud dronlarını istifadə etməyə davam etməyə icazə verilir.
Rəsmi açıqlamada bildirilib ki, hökumət cinayətkarların dronlardan istifadə edərək yeni və ciddi təhlükələr yarada biləcəyindən narahatdır. Qadağadan ən çox təsirlənən şirkətlərdən biri isə ABŞ dron bazarının lideri olan DJI hesab olunur.
DJI yeni qanunla bağlı verdiyi açıqlamada qərardan məyus olduqlarını bildirib. Şirkət yalnız özlərinin deyil, bir çox istehsalçının bu qadağadan zərər gördüyünü vurğulayaraq, qərarın səbəblərinin açıq şəkildə izah edilməməsindən narazılıq etdiyini qeyd edib. Bununla yanaşı, DJI ABŞ bazarından çəkilməyi planlaşdırmadığını və məhsullarının “bazardakı ən təhlükəsiz və etibarlı dronlar arasında” olduğunu bildirib.
Qadağadan sonra xüsusilə Çin istehsalı dronların ABŞ bazarındakı gələcəyi maraq doğurur. DJI-nin istehsal xətlərinin bir hissəsini ABŞ-yə köçürə biləcəyi ehtimal edilir. Yeni qanun isə Donald Trampın yerli dron sənayesini gücləndirmək strategiyasının bir hissəsi kimi dəyərləndirilir.
ABŞ administrasiyası həm indiki, həm də əvvəlki dövrlərdə Çin texnologiya şirkətlərinə qarşı sərt mövqeyi ilə seçilib. Tramp iyun ayında yerli dron istehsalının artırılacağını açıqlamışdı və yeni qadağa bu məqsədə doğru atılan ilk real addımlardan biri kimi qiymətləndirilir.

The US government has taken another tough step regarding the import of technology. According to a new law that came into force in the country, the sale and import of all drones manufactured outside the US is prohibited.
According to the decision, which was made on the grounds of “national security”, regardless of the type of drone, if it is manufactured outside the US, it will not be able to enter the country. However, those who currently own drones manufactured abroad are allowed to continue using their existing drones.
The official statement stated that the government is concerned that criminals can create new and serious threats using drones. One of the companies most affected by the ban is DJI, the leader of the US drone market.
DJI expressed its disappointment in the decision in its statement regarding the new law. The company emphasized that not only they themselves, but many manufacturers have been harmed by this ban, and expressed dissatisfaction with the lack of a clear explanation of the reasons for the decision. At the same time, DJI stated that it does not plan to withdraw from the US market and that its products are “among the safest and most reliable drones on the market.”
The future of Chinese-made drones in the US market is particularly interesting after the ban. DJI is expected to move some of its production lines to the US. The new law is seen as part of Donald Trump's strategy to strengthen the domestic drone industry.
The US administration has been known for its tough stance against Chinese technology companies, both current and past. Trump announced in June that he would increase domestic drone production, and the new ban is seen as one of the first real steps towards that goal.