Rusiya prezidenti Vladimir Putin vətəndaşların Max messenceri vasitəsilə yaşlarını təsdiqləməsinə imkan verən qanunu imzalayıb. Yeni qaydalara əsasən, Max platforması bir sıra yaş məhdudiyyəti olan məhsul və xidmətlər üçün rəsmi identifikasiya vasitəsi kimi istifadə olunacaq.
Rəsmi hüquqi aktların dərc olunduğu mənbələrdə yer alan məlumata görə, vətəndaşlar Max üzərindən tütün məmulatları, alkoqollu içkilər və energetik içkilərin alınması zamanı yaşlarını təsdiqləyə biləcəklər. Bu mexanizm həmçinin yaş məhdudiyyəti olan informasiya məhsullarının satışı, məişət təyinatlı təhlükəli qaz tərkibli malların realizasiyası, lotereyalarda iştirak və əyləncə-tamaşa tədbirlərinə giriş zamanı da tətbiq ediləcək.
Qeyri-qanuni ticarətə qarşı tədbirlər
Qanun eyni zamanda tütün və qəlyan məhsullarının onlayn qeyri-qanuni satışı ilə mübarizə mexanizmini də nəzərdə tutur. Belə ki, bu cür satışla bağlı məlumatlar yerləşdirən internet saytlarının məhkəmə qərarı olmadan bloklanması mümkün olacaq.
Max nədir?
Max — Rusiyada yaradılmış və dövlət tərəfindən dəstəklənən yerli messencer və rəqəmsal platformadır. Platforma təkcə yazışma və zəng xidmətləri deyil, eyni zamanda şəxsiyyət və yaş təsdiqi, dövlət və bələdiyyə qurumları ilə ünsiyyət, eləcə də müxtəlif rəsmi rəqəmsal xidmətlərin göstərilməsi üçün nəzərdə tutulub.
Son illər Max “ağıllı rəqəmsal ekosistem” modeli çərçivəsində inkişaf etdirilir və xarici messencerlərə alternativ kimi təqdim olunur. Platformada məlumatların Rusiya ərazisində saxlanması və dövlət sistemləri ilə birbaşa inteqrasiya əsas prioritetlərdən sayılır.

Age verification in Russia will be carried out through Max — Putin signs the law
Russian President Vladimir Putin has signed a law allowing citizens to verify their age via the Max messenger. Under the new rules, the Max platform will be used as an official means of identification for a number of products and services with age restrictions.
According to information contained in sources where official legal acts are published, citizens will be able to verify their age when purchasing tobacco products, alcoholic beverages and energy drinks via Max. This mechanism will also be applied when selling information products with age restrictions, selling household hazardous gas-containing goods, participating in lotteries and entering entertainment events.
Measures against illegal trade
The law also provides for a mechanism to combat the illegal online sale of tobacco and hookah products. Thus, it will be possible to block websites that post information about such sales without a court order.
What is Max?
Max is a local messenger and digital platform created in Russia and supported by the state. The platform is designed not only for correspondence and calling services, but also for identity and age verification, communication with state and municipal institutions, as well as the provision of various official digital services.
In recent years, Max has been developed within the framework of the “smart digital ecosystem” model and is presented as an alternative to foreign messengers. The platform’s main priorities are data storage in Russia and direct integration with state systems.