ABŞ kəşfiyyatı kommersiya peyk radar görüntülərinin alışını genişləndirir
ABŞ-ın Milli Kəşfiyyat Kosmik İdarəsi (NRO) kommersiya peyk radar görüntülərinin əldə olunmasını genişləndirmək məqsədilə Capella Space, ICEYE U.S. və Umbra şirkətləri ilə yeni müqavilələr imzalayıb.
Müqavilələr sintetik aperturalı radar (SAR) texnologiyası ilə təchiz edilmiş kommersiya peyklərindən istifadəni artırmağı hədəfləyir. Bu texnologiya sayəsində Yer səthinin görüntüləri gecə-gündüz və demək olar ki, bütün hava şəraitində əldə oluna bilir.
Yeni proqram dövlət qurumlarına real vaxtda radar çəkilişləri sifariş etmək, arxiv görüntülərinə çıxış əldə etmək və analitik məlumatlardan istifadə imkanı verəcək. Bundan əlavə, NRO kommersiya şirkətləri ilə birlikdə yeni müşahidə və kəşfiyyat imkanlarının hazırlanmasını da planlaşdırır.
Qurum bildirir ki, kommersiya SAR peyklərinin milli kəşfiyyat peykləri ilə inteqrasiyası qlobal müşahidə imkanlarını genişləndirəcək, fasiləsiz nəzarəti gücləndirəcək və daha çevik kəşfiyyat məlumatlarının əldə olunmasına şərait yaradacaq.
Bu addım NRO-nun 2022-ci ildən başladığı kommersiya kosmik texnologiyalarından istifadənin genişləndirilməsi strategiyasının davamıdır. Agentlik hesab edir ki, özəl sektorla əməkdaşlıq yeni texnologiyaların daha sürətli tətbiqinə və dövlət peyk sistemlərinin imkanlarının artırılmasına kömək edir.

06 August 2026 11:13
The U.S. National Reconnaissance Office (NRO) has signed new contracts with Capella Space, ICEYE U.S., and Umbra to expand the availability of commercial satellite radar imagery.
The contracts aim to increase the use of commercial satellites equipped with synthetic aperture radar (SAR) technology, which can provide images of the Earth’s surface day and night and in almost all weather conditions.
The new program will allow government agencies to order radar images in real time, access archived images, and use analytical data. In addition, the NRO plans to develop new surveillance and intelligence capabilities with commercial companies.
The agency says that integrating commercial SAR satellites with national reconnaissance satellites will expand global surveillance capabilities, enhance continuous surveillance, and provide more agile intelligence.
This step is a continuation of the NRO’s strategy to expand the use of commercial space technologies, which began in 2022. The agency believes that cooperation with the private sector contributes to the faster implementation of new technologies and the increase in the capabilities of state satellite systems.