Prezident İlham Əliyev "Uşaqların rəqəmsal mühitdə zərərli məzmun və təsirlərdən qorunması ilə bağlı tədbirlər haqqında" Sərəncam imzalayıb.
Sənəd uşaqların rəqəmsal mühitdə müdafiəsi sahəsində balanslaşdırılmış, sübuta əsaslanan və sistemli yanaşmanın, sosial şəbəkələrdən istifadə sahəsində rəqəmsal bacarıqların təşviqi, onlayn davranış mədəniyyətinin formalaşdırılması və yaradıcı rəqəmsal potensialın inkişaf etdirilməsi məqsədi daşıyır.
Sərəncamda qeyd olunub ki, Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı və rəqəmsal texnologiyaların geniş tətbiqi sosial şəbəkələrin ictimai münasibətlər sistemində əhəmiyyətli yer tutmasına səbəb olmuşdur.
Sosial münasibətlərin sürətlə rəqəmsallaşması və sosial şəbəkələrin uşaqların gündəlik həyatına getdikcə daha erkən yaşda daxil olması, həmin şəbəkələr vasitəsilə informasiyanın istehsalı, yayılması və istehlakının miqyasının artması bu sahədə hüquqi tənzimləmənin mövcud vəziyyətinin müasir texnoloji, sosial və təhlükəsizlik çağırışları baxımından təhlilini və təkmilləşdirilməsini zəruri edir.
Beynəlxalq təşkilatların və elmi tədqiqat qurumlarının araşdırmaları, digər ölkələrin təcrübəsi göstərir ki, uşaqların rəqəmsal mühitdə qorunmasına diqqət yetirilməsi, onların psixoloji rifahı və təhlükəsizliyi, sağlam inkişafı üçün xüsusi hüquqi müdafiə və texnoloji mühafizə mexanizmlərinin tətbiqi tələb olunur. Bu yanaşmada rəqəmsal mühitdə uşaqların şəxsi həyatının, ləyaqətinin və təhlükəsizliyinin bilavasitə dövlətlər tərəfindən qorunması tövsiyə edilir. Beynəlxalq təcrübədə, ilk növbədə, sosial şəbəkələrin fəaliyyətinin tənzimlənməsi, onlara uşaqlar üçün risklərin azaldılması, məlumatların daha ciddi mühafizəsi və təhlükəsizliyi ilə bağlı öhdəliklər müəyyən edən tələblərin tətbiqinin geniş vüsət alması müşahidə olunur.
Bu yeni tələblər sosial şəbəkələrin fəaliyyətinin sistemli hüquqi çərçivədə tənzimlənməsi, valideyn nəzarəti, platformadaxili təhlükəsizlik mexanizmləri və yaşa uyğun məzmun filtrləri vasitəsilə uşaqların və yeniyetmələrin rəqəmsal mühitdə təhlükəsizliyini təmin edir, həmçinin onların kritik informasiyanı təhliletmə, davranış və bilgi mədəniyyətinin inkişafına şərait yaradır.
Nazirlər Kabineti aidiyyəti dövlət orqanlarını (qurumlarını), elmi müəssisə və təşkilatları, mütəxəssisləri və vətəndaş cəmiyyəti institutlarını cəlb etməklə və beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla, ölkə ərazisində uşaqların sosial şəbəkələrdəki zərərli məzmun və təsirlərindən qorunmasını, o cümlədən sosial şəbəkələrdə qeydiyyat zamanı yaş məhdudiyyətinin tətbiqini əhatə edən normativ hüquqi aktların layihələrini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Prezidentinə təqdim etməli, məktəbəhazırlıq qruplarında və ümumi təhsil müəssisələrində mobil və elektron cihazlardan istifadəyə dair qaydaların müəyyən edilməsi və tətbiqi ilə bağlı tədbirlər görülməsini təmin etməli, məktəbəhazırlıq və ümumi təhsil fənləri üzrə təhsil proqramlarına (kurikulumlara), o cümlədən məzmun standartlarına rəqəmsal savadlılıq, kibertəhlükəsizlik və məsuliyyətli onlayn davranış mövzularının daxil edilməsi, eyni zamanda mediada valideynlər, müəllimlər və uşaqlara yönələn maarifləndirmə proqramlarının hazırlanıb həyata keçirilməsi ilə bağlı tədbirlər görməli, sosial şəbəkələrdən qanunauyğun istifadənin, belə istifadə zamanı uşaq hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsi ilə bağlı mütəmadi maarifləndirmə işinin həyata keçirilməsi, o cümlədən uşaqların rəqəmsal rifahına dair elmi tədqiqatlar aparılmasının təşviq edilməsi məqsədilə tədbirlər görməlidir.

Age control coming to social media in Azerbaijan
President Ilham Aliyev has signed an Order "On measures to protect children from harmful content and influences in the digital environment."
The document aims to promote a balanced, evidence-based and systematic approach to protecting children in the digital environment, promote digital skills in the use of social networks, form a culture of online behavior and develop creative digital potential.
The order noted that the development of information and communication technologies and the widespread application of digital technologies in Azerbaijan have led to the significant place of social networks in the system of public relations.
The rapid digitalization of social relations and the entry of social networks into the daily lives of children at an increasingly early age, the increase in the scale of production, dissemination and consumption of information through these networks necessitate the analysis and improvement of the current state of legal regulation in this area in terms of modern technological, social and security challenges.
Studies by international organizations and scientific research institutions, as well as the experience of other countries, show that attention to the protection of children in the digital environment, their psychological well-being and safety, and the application of special legal protection and technological protection mechanisms are required for their healthy development. This approach recommends that states directly protect the privacy, dignity and security of children in the digital environment. In international practice, there is a widespread application of requirements that regulate the activities of social networks, reduce risks to children, and establish obligations for more stringent data protection and security.
These new requirements ensure the safety of children and adolescents in the digital environment through systematic legal regulation of the activities of social networks, parental control, in-platform security mechanisms and age-appropriate content filters, as well as create conditions for their development of critical information analysis, behavior and knowledge culture.
The Cabinet of Ministers, by involving relevant state bodies (institutions), scientific institutions and organizations, experts and civil society institutions and taking into account international experience, should prepare and submit to the President of Azerbaijan draft normative legal acts covering the protection of children from harmful content and influences on social networks in the country, including the application of age restrictions when registering on social networks, within three months, ensure that measures are taken to determine and apply rules for the use of mobile and electronic devices in school preparatory groups and general education institutions, take measures to include digital literacy, cybersecurity and responsible online behavior in educational programs (curricula) for school preparatory and general education subjects, including content standards, as well as to develop and implement awareness programs aimed at parents, teachers and children in the media, and carry out regular awareness-raising work on ensuring the lawful use of social networks and the protection of children's rights during such use, including measures to promote scientific research on the digital well-being of children.