AWS serverləri raket hücumunda zədələnib
Amazon şirkətinin bulud xidmətləri bölməsi olan Amazon Web Services (AWS) bazar günü bildirib ki, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində yerləşən məlumat mərkəzlərindən birində obyektlərin binaya çırpılması nəticəsində yaranan qığılcım və yanğın səbəbilə elektrik enerjisi müvəqqəti olaraq dayandırılıb.
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri ABŞ və İsrailin İrana endirdiyi zərbələrdən sonra İran tərəfindən həyata keçirilən cavab xarakterli raket və pilotsuz uçuş aparatı hücumlarının təsiri altındadır. İranın zərbələri ölkə üzrə hava limanlarını, limanları və yaşayış məntəqələrini, eləcə də daha geniş Körfəz regionunu hədəf alıb.
AWS-in açıqlamasında bildirilir: “Sakit okean vaxtı ilə saat 04:30 radələrində mövcudluq zonalarımızdan biri (mec1-az2) məlumat mərkəzinə dəyən obyektlər səbəbilə zərər görüb, nəticədə qığılcım və yanğın baş verib.”
Şirkətin rəsmi saytına görə, “Mövcudluq Zonası” bir və ya daha çox fiziki məlumat mərkəzindən ibarət olur. Bu zonalar hər bir AWS regionu daxilində bir-birindən ayrılmış və izolyasiya olunmuş məkanlardır.
Yanğının söndürülməsi üçün hadisə yerinə cəlb olunan yanğınsöndürmə briqadaları iş apararkən obyektə elektrik enerjisinin verilməsi dayandırılıb.
Hadisənin İranın hücumları ilə əlaqəli olub-olmaması ilə bağlı sualı cavablandıran AWS bunu nə təsdiq, nə də təkzib edib.
Məlumat mərkəzinin operatoru bildirib ki, zərər görmüş zonada bağlantının tam bərpası bir neçə saat çəkə bilər. Bununla yanaşı, BƏƏ-dəki digər mövcudluq zonalarının normal fəaliyyət göstərdiyi qeyd olunub.

AWS servers damaged in missile attack
Amazon Web Services (AWS), the cloud services arm of Amazon, said on Sunday that power was temporarily outages at one of its data centers in the United Arab Emirates after objects struck the building.
The United Arab Emirates has been hit by a series of missile and drone attacks by Iran in retaliation for the US and Israeli strikes on Iran. The Iranian strikes have targeted airports, ports and residential areas across the country, as well as the wider Gulf region.
“At approximately 4:30 a.m. Pacific Time, one of our availability zones (mec1-az2) was damaged by objects striking the data center, resulting in sparks and a fire,” AWS said in a statement.
According to the company’s official website, an “Availability Zone” consists of one or more physical data centers. These zones are separate and isolated locations within each AWS region.
Power to the facility was cut off while firefighters worked to extinguish the fire.
AWS neither confirmed nor denied that the incident was related to the Iranian attacks.
The data center operator said it could take several hours for the affected area to fully restore connectivity. However, other availability zones in the UAE were reported to be operating normally.