Çin elektirkli avtomobillərin istehsalını azaldır
Çin hökuməti və sənaye rəsmilərinin Pekində keçirilən illik “iki sessiya” toplantıları – Ümumçin Xalq Nümayəndələri Konqresi (NPC) və Çin Xalq Siyasi Məşvərət Konfransı (CPPCC) çərçivəsində elektromobil (EV) istehsalının nəzarət altına alınmasını və texnoloji yenilənmələrin prioritetləşdirilməsini müzakirə edəcəyi gözlənilir. Bu barədə analitiklər məlumat veriblər.
Məlumata görə, ötən il tənzimləyici qurumlar deflyasiya təzyiqlərini azaltmaq məqsədilə avtomobillərin maya dəyərindən aşağı satılmasını qadağan edib və təchizatçılara ödənişlərin gecikdirilməsinə qarşı tədbirlər görüblər.
China Association of Automobile Manufacturers təşkilatının açıqlamasına əsasən, Çin ötən il 16 milyondan çox elektromobil istehsal edib və satıb. 2025-ci ildə isə ölkədə ümumi avtomobil istehsalı 10,5% artaraq 34,5 milyon ədədə çatıb.
Analitiklərin sözlərinə görə, ümumi illik istehsal gücü təxminən 50 milyon ədəd qiymətləndirilir. JPMorgan bankının nümayəndəsi Nik Lai ötən ilin oktyabrında bildirib ki, bəzi zavodlarda milyonlarla avtomobil istehsal etmək gücü olsa da, onların bir qismi hələ tikinti mərhələsindədir.
Digər tərəfdən, Deutsche Bank yanvar ayında ümumi avtomobil satışlarının – həm elektromobil, həm də benzinlə işləyən nəqliyyat vasitələri daxil olmaqla – bu il 5% azalacağını proqnozlaşdırıb.
UBS bankının analitiki Pol Qonq isə yanvarda bildirib ki, elektromobil tədarüklərinin illik müqayisədə təxminən 8% artacağı gözlənilir. Lakin bu artım tempi 2025-ci ildə qeydə alınan 28,2%-lik yüksəlişlə müqayisədə daha zəif olacaq.

China reduces production of electric cars
Chinese government and industry officials are expected to discuss how to control electric vehicle (EV) production and prioritize technological innovation during the annual “two sessions” of the National People’s Congress (NPC) and the Chinese People’s Political Consultative Conference (CPPCC) in Beijing, analysts said.
Last year, regulators reportedly banned the sale of cars below cost and cracked down on late payments to suppliers in an effort to ease deflationary pressures.
China produced and sold more than 16 million electric vehicles last year, according to the China Association of Automobile Manufacturers. By 2025, the country’s total vehicle production is expected to grow by 10.5% to 34.5 million.
Analysts say the total annual production capacity is estimated at about 50 million units. JPMorgan’s Nick Lai said in October that while some plants have the capacity to produce millions of vehicles, some are still under construction.
On the other hand, Deutsche Bank in January forecast that overall car sales – including both electric and gasoline-powered vehicles – would fall by 5% this year.
UBS analyst Paul Gong said in January that electric vehicle shipments are expected to grow by about 8% year-on-year. But that growth rate will be weaker than the 28.2% increase seen in 2025.