İndoneziyanın Rabitə və Rəqəmsal İşlər Nazirliyi (Komdigi) ölkədə artan oyun asılılığı probleminə qarşı yeni təşəbbüs irəli sürüb. Nazirlik tərəfindən aparılan araşdırmalara əsasən, bəzi nümunələrdə orta məktəb şagirdlərinin təxminən 33–39 faizi orta və ya ağır dərəcəli oyun asılılığından əziyyət çəkir.
Nazir Meutya Hafid-in CNN Indonesia-ya verdiyi açıqlamaya görə, qlobal miqyasda oyun asılılığı əhalinin təxminən 1,96–3 faizini əhatə edir. Risk qrupuna əsasən kişi yeniyetmələr və gənc yetkinlər daxildir.
Problemin həlli istiqamətində Komdigi DARA adlı çoxplatformalı məxfi məsləhət xidməti istifadəyə verib. Yeni platforma uşaqlara və ailələrə oyun asılılığının idarə olunması və psixoloji dəstək göstərilməsi məqsədi daşıyır.
Bazar araşdırma şirkəti Sensor Tower-un məlumatına görə, 2025-ci ildə indoneziyalılar mobil tətbiqlərdə ümumilikdə 414 milyard saat vaxt keçiriblər. Bu göstərici ilə İndoneziya 1,2 trilyon saatla birinci yerdə qərarlaşan Hindistandan sonra ikinci yeri tutur.

Indonesia’s Ministry of Communications and Digital Affairs (Komdigi) has launched a new initiative to address the growing problem of gaming addiction in the country. According to research conducted by the ministry, in some samples, about 33-39 percent of high school students suffer from moderate or severe gaming addiction.
According to Minister Meutya Hafid, gaming addiction affects about 1.96-3 percent of the population globally, with the risk group mainly male adolescents and young adults.
To address the problem, Komdigi has launched a multi-platform confidential counseling service called DARA. The new platform aims to provide children and families with gaming addiction management and psychological support.
According to market research firm Sensor Tower, Indonesians will spend a total of 414 billion hours on mobile apps in 2025. With this indicator, Indonesia ranks second after India, which ranks first with 1.2 trillion hours.