ABŞ və Hindistan VC-ləri startaplara dəstək üçün $1 milyardlıq ittifaq yaradıb
ABŞ və Hindistanın aparıcı investisiya şirkətləri, Hindistanın "deep tech" (dərin texnologiyalar)  startaplarına investisiya qoymaq üçün birləşib. Bu məqsədlə, 1 milyard dollardan çox vəsait ayıraraq "India Deep Tech Investment Alliance" bir ittifaq yaradıblar. Bu ittifaqın yaradılması barədə məlumatı Jagmeet Singh 2025-ci il sentyabrın 1-də verib.
Bu ittifaqın tərkibinə Accel, Blume Ventures, Celesta Capital, Premji Invest kimi tanınmış investisiya şirkətləri daxildir. Onların əsas məqsədi, Hindistanda süni intellekt, kvant texnologiyaları, kosmik texnologiyalar, robototexnika, biotexnologiya, enerji və iqlim texnologiyaları kimi sahələrdə fəaliyyət göstərən startaplara uzunmüddətli maliyyə və dəstək təmin etməkdir.
Bu təşəbbüs, Hindistanın ticarət naziri Piyush Goyalın ölkədəki startapların daha çox yemək çatdırılması kimi sahələrə fokuslanması ilə bağlı tənqidlərinə bir cavab kimi qiymətləndirilir. İnvestorlar bu ittifaq vasitəsilə "deep tech" startaplar üçün kapital çatışmazlığını aradan qaldırmağı hədəfləyirlər.
İttifaq üzvləri ayrılan investisiyanı 5-10 il ərzində startaplara yönəldəcəklər. Onlar yalnız maliyyə dəstəyi ilə kifayətlənməyəcək, həm də startaplara mentorluq və şəbəkə qurmaq imkanları təqdim edəcəklər. Eyni zamanda, portfel şirkətlərinin Hindistan bazarına daxil olmasına kömək edəcəklər.
İttifaqın rəhbəri, Celesta Capital şirkətindən olan Arun Kumar seçilib. O bildirib ki, bu təşəbbüs həm Hindistan, həm də ABŞ üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən kritik və yeni texnologiyalara fokuslanır.
"India Deep Tech Investment Alliance" əsasən ilkin mərhələdəki (seed-dən Series B-yə qədər) startaplarla işləyəcək və gələcəkdə yeni maliyyə və korporativ şirkətlərin də ittifaqa qoşulması gözlənilir. İttifaq eyni zamanda Hindistan hökuməti ilə əməkdaşlıq edərək, bu sahədə siyasətlərin və təşviqlərin formalaşmasında aktiv rol oynayacaq.
İnvestorlar inanırlar ki, növbəti on il ərzində Hindistanda yaranan startaplar dünya miqyasında inqilabi texnologiyalar təklif edəcək.

US and Indian Investors launch $1 Billion Alliance for "Deep Tech" startups
Leading investment firms from the U.S. and India have teamed up to create the "India Deep Tech Investment Alliance," allocating over $1 billion to fund "deep tech" startups in India. According to a report by Jagmeet Singh on September 1, 2025, the alliance aims to address a critical gap in the Indian market.
The alliance includes notable firms like Accel, Blume Ventures, Celesta Capital, and Premji Invest. Their primary goal is to provide long-term financial backing and support to startups working in fields such as artificial intelligence, quantum technology, space tech, robotics, biotechnology, energy, and climate tech.
This initiative is seen as a response to recent criticisms from India’s Commerce Minister, Piyush Goyal, who suggested that local startups were overly focused on sectors like food delivery. The new alliance seeks to fill the capital void for "deep tech" ventures and support founders who are building disruptive technologies.
Alliance members will deploy the invested capital over the next 5–10 years. Their support won't be limited to funding; they will also offer mentorship, networking opportunities, and help their portfolio companies enter the Indian market.
Arun Kumar of Celesta Capital has been named the head of the alliance. He stated that the initiative is strategically aligned with both India's and the U.S.'s interests in critical and emerging technologies.
The "India Deep Tech Investment Alliance" will primarily focus on early-stage startups, from seed to Series B. It is expected to attract more financial and corporate partners in the future. The alliance also plans to collaborate with the Indian government to help shape policies and incentives that support the "deep tech" ecosystem.
Investors believe that startups emerging from India over the next decade will export revolutionary technologies to the world, and they see immense potential in this market.