Tim Kuk təsdiqlədi: Yenilənmiş Siri gələn il istifadəyə veriləcək
Tim Kuk, səsli köməkçi Siri-nin çoxdan gözlənilən yenilənmiş versiyasının gələn il istifadəyə veriləcəyini rəsmən təsdiqləyib.
CNBC-yə verdiyi müsahibədə o, şirkətin "plana uyğun irəlilədiyini" və hazırlıq prosesində artıq əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə etdiyini bildirib. Fərdiləşdirilmiş Siri-nin buraxılışı 2026-cı ilə planlaşdırılır və MacRumors saytının məlumatına görə, onun mart ayında gözlənilən iOS 26.4 yeniləməsinin bir hissəsi olacağı gözlənilir.
Əslində, yenilənmiş Siri ilk dəfə WWDC 2024 konfransında təqdim edilsə də, onun istifadəyə verilməsi sonradan təxirə salınmışdı. Yeni versiyada köməkçi konteksti daha dərindən anlamaq, ekranın məzmununu vizual olaraq analiz etmək və tətbiqlər daxilində idarəetməni təkmilləşdirmək kimi qabiliyyətlərə malik olacaq. Məsələn, Siri istifadəçinin suallarına cavab vermək üçün (uçuş vaxtını dəqiqləşdirmək və ya rezervasiya detallarını tapmaq kimi) e-məktublardakı və ya mesajlardakı lazımi məlumatları özü axtarıb tapa biləcək.
Apple ümid edir ki, yenilənmiş Siri, şirkətin ekosisteminə inteqrasiya edilmiş süni intellekt funksiyaları kompleksi olan "Apple Intelligence" sisteminin əsas elementinə çevriləcək.
Bununla belə, buraxılışın təxirə salınması bəzi istifadəçilər arasında ciddi narazılığa səbəb olub. Hətta bir qrup istifadəçi kollektiv iddia qaldıraraq bildirib ki, məhz Siri-nin vəd edilən bu yeni imkanları onların yeni iPhone 17 modellərini almasına əsas səbəb olmuşdu.
Tim Kuk yekunda qeyd edib ki, gecikməyə baxmayaraq, Apple seçdiyi istiqamətdən əmindir və "şirkətin yüksək keyfiyyət və məxfilik standartlarına" tam cavab verən bir məhsul təqdim etməyi hədəfləyir.

31 October 2025 14:22
Tim Cook has officially confirmed that the long-awaited updated version of the voice assistant Siri will be launched next year
In an interview with CNBC, he stated that the company is "progressing according to plan" and has already achieved significant milestones in the preparation process The personalized Siri release is scheduled for 2026 and, according to MacRumors, it is expected to be part of the iOS 26.4 update in March
Although the updated Siri was first introduced at WWDC 2024, its release was later postponed The new version will have the ability to better understand context, visually analyze screen content, and improve in-app interactions For example, Siri will be able to automatically search emails or messages to find the information needed to answer user questions, such as flight times or reservation details
Apple hopes that the updated Siri will become a key component of its ecosystem-integrated AI functions complex, "Apple Intelligence"
However, the delayed release has caused some user frustration Some users even filed a class-action lawsuit claiming that the promised new features of Siri were a major reason they purchased the new iPhone 17 models
Tim Cook concluded by saying that despite the delay, Apple remains confident in its chosen direction and aims to deliver a product that fully meets the company's high standards for quality and privacy