18 Fevral 2026 13:14
Adani Enterprises Hindistanı qlobal süni intellekt mərkəzinə çevirmək məqsədilə 2035-ci ilədək bərpa olunan enerji ilə işləyən, süni intellekt yönümlü data mərkəzlərinə 100 milyard dollar investisiya yatıracağını açıqlayıb. Planın 10 il ərzində ölkədə ümumilikdə 250 milyard dollarlıq nəhəng AI infrastruktur ekosistemi formalaşdıracağı gözlənilir.
Şirkət bildirir ki, bu təşəbbüs server istehsalından suveren bulud platformalarınadək geniş sahələri əhatə etməklə əlavə 150 milyard dollarlıq xərcləri stimullaşdıra bilər. Hindistanlı milyarder Gautam Adani bu strategiyanı “beş qatlı süni intellekt yığını” adlandıraraq ölkənin texnoloji suverenliyini gücləndirməyi və Hindistanı qlobal məlumat axınının əsas mərkəzlərindən birinə çevirməyi hədəflədiklərini bildirib.
Qlobal texnologiya nəhəngi Google-ın Andhra Pradeş ştatında planlaşdırdığı 15 milyard dollarlıq investisiyanın da AdaniConnex vasitəsilə təxminən 5 milyard dollarlıq iş həcmi yaradacağı gözlənilir. Bazar reaksiyası nəticəsində şirkətin səhmləri 2,4% artaraq Nifty 50 indeksində ön sıralara yüksəlib.

Adani invests $100 billion in artificial intelligence infrastructure in India
Adani Enterprises has announced that it will invest $100 billion in renewable energy-powered, AI-focused data centers by 2035 to transform India into a global AI hub. The plan is expected to create a massive AI infrastructure ecosystem worth $250 billion in the country over 10 years.
The company says that the initiative could stimulate an additional $150 billion in spending, spanning a wide range of areas from server manufacturing to sovereign cloud platforms. Indian billionaire Gautam Adani has called the strategy a “five-layer AI stack,” aiming to strengthen the country’s technological sovereignty and make India a major hub for global data flows.
Global technology giant Google’s planned $15 billion investment in the state of Andhra Pradesh is also expected to generate about $5 billion in business through AdaniConnex. The company’s shares rose 2.4% in response to the market reaction, topping the Nifty 50 index.