Rusiya Ali Məhkəməsi "Google"un 1 kvintilyon dollar cəriməsini təsdiqləyib
Rusiya Ali Məhkəməsi Google şirkətinə qarşı irəli sürülmüş təxminən 1 kvintilyon ABŞ dollarından çox məbləğdə maliyyə tələblərini qüvvədə saxlayıb. Qərarla Google International LLC-nin kassasiya şikayəti təmin edilməyib. Məlumatı RIA Novosti yayıb.
Bildirilib ki, cərimə məbləği YouTube platformasında 13 televiziya kanalının və üç media qurumunun hesablarının blokdan çıxarılması ilə bağlı məhkəmə qərarlarının icra olunmaması səbəbindən formalaşıb. Şirkət qərarları yerinə yetirmədiyi üçün dəbbə pulu həndəsi artım prinsipi ilə yüksəlib.
Moskva arbitraj məhkəmələri bu tələbləri cari öhdəlik kimi tanıyıb. Bu status mümkün iflas prosedurunda həmin tələblərin digər kreditorlarla müqayisədə prioritet qaydada ödənilməsini nəzərdə tutur. İflas prosesində iştirak edən idarəçi isə bildirib ki, irəli sürülən məbləğ real olaraq tutulacaq vəsaitin kreditorlar arasında bölüşdürülməsi üçün əsas kimi istifadə olunacaq.

18 February 2026 13:24
The Supreme Court of Russia has upheld financial claims against Google in the amount of more than 1 quintillion US dollars. The decision did not satisfy the cassation appeal of Google International LLC. RIA Novosti reported.
It was reported that the amount of the fine was formed due to the non-execution of court decisions on unblocking the accounts of 13 television channels and three media organizations on the YouTube platform. Since the company did not comply with the decisions, the fine increased according to the principle of geometric growth.
The Moscow arbitration courts recognized these claims as current liabilities. This status implies that these claims will be paid in priority compared to other creditors in a possible bankruptcy procedure. The administrator participating in the bankruptcy process said that the amount put forward will be used as the basis for distributing the funds that will actually be withdrawn among creditors.