YouTube reklamlardan və abunəliklərdən rekord gəlir əldə edib
Google-un sahibi olan Alphabet şirkəti 2025-ci ilin dördüncü rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Məlumata görə, Google One və YouTube Premium daxil olmaqla ödənişli abunəçilərin sayı 325 milyona çatıb. Bu göstərici üç ay əvvəl 300 milyon idi.
YouTube-un reklam gəlirləri rübdə 9% artaraq 11,38 milyard dollar təşkil etsə də, analitiklərin gözləntilərindən bir qədər aşağı qalıb. Bununla belə, platformanın reklam və abunəliklərdən əldə etdiyi illik ümumi gəlir 60 milyard dollara çatıb ki, bu da ötən illə müqayisədə 17% artım deməkdir.
Alphabet-in baş icraçı direktoru Sundar Piçai YouTube TV üçün yeni, janr əsaslı abunə paketlərinin təqdim ediləcəyini bildirib. Şirkət həmçinin YouTube Shorts, podkastlar və süni intellekt əsaslı funksiyaların istifadəsində artım müşahidə olunduğunu açıqlayıb.

YouTube has achieved record revenue from ads and subscriptions
Alphabet, the parent company of Google, has reported its fourth-quarter financial results. It said it had 325 million paid subscribers, including Google One and YouTube Premium, up from 300 million three months ago.
YouTube's advertising revenue rose 9% to $11.38 billion in the quarter, slightly below analysts' expectations. However, the platform's total annual revenue from advertising and subscriptions reached $60 billion, up 17% from a year ago.
Alphabet CEO Sundar Pichai said new, genre-based subscription packages for YouTube TV will be introduced. The company also said it has seen an increase in the use of YouTube Shorts, podcasts and AI-powered features.