Çinin texnologiya nəhəngi Alibaba iyulun 10-dan etibarən əməkdaşlarına Anthropic şirkətinin hazırladığı Claude Code proqramlaşdırma alətindən istifadəni qadağan edəcək. Şirkətin bu qərarı təhlükəsizlik riskləri ilə əlaqələndirilir.
Məlumata görə, Anthropic artıq Çin şirkətlərinə və onların nəzarətində olan xarici qurumlara öz süni intellekt modellərindən istifadə etməyə icazə vermir. Şirkət həmçinin Çin istifadəçilərinin Claude xidmətinə çıxış əldə etməsinə imkan verən boşluqları aradan qaldırmaq üçün əlavə tədbirlər görür.
Bildirilir ki, Claude Code-un bəzi versiyalarında Çin istifadəçilərini müəyyən edə bilən mexanizmlər sınaqdan keçirilib. Anthropic isə bunun icazəsiz hesab satışlarının qarşısını almaq və süni intellekt modellərinin məlumatlarının kopyalanması riskini azaltmaq məqsədi daşıdığını açıqlayıb.
Alibaba isə Claude Code-u yüksək riskli proqram təminatı kimi qiymətləndirərək əməkdaşlarına şirkətin özünün hazırladığı Qoder alətindən istifadə etməyi tövsiyə edib.

Chinese technology giant Alibaba will ban its employees from using the Claude Code programming tool developed by Anthropic starting July 10. The company's decision is associated with security risks.
According to the report, Anthropic will no longer allow Chinese companies and foreign entities controlled by them to use its artificial intelligence models. The company is also taking additional measures to eliminate loopholes that allowed Chinese users to access the Claude service.
It is reported that mechanisms that can identify Chinese users have been tested in some versions of Claude Code. Anthropic announced that this is aimed at preventing unauthorized account sales and reducing the risk of copying data from artificial intelligence models.
Alibaba, however, considered Claude Code to be high-risk software and recommended that its employees use the company's own Coder tool.