ABŞ Prezidenti Donald Trump ilə əlaqələndirilən TRUMP memkoininə yatırım edənlərin böyük əksəriyyəti ciddi maliyyə itkisi ilə üzləşib. The New York Times-ın analitik şirkət Nansen-ə istinadən yaydığı məlumata görə, iyunun sonuna qədər təxminən 988 min kriptovalyuta cüzdanı zərərə düşüb. Ümumi itki 3,81 milyard dollar təşkil edib.
Məlumata əsasən, tokeni alan hər üç investordan ikisi hazırda zərərdədir. Buraya həm artıq reallaşmış itkilər, həm də hələ tokeni saxlayan investorların potensial zərərləri daxildir. Yanvar ayında 75,35 dollar səviyyəsinə yüksələn TRUMP tokeni iyunun sonunda təxminən 1,76 dollara qədər geriləyərək dəyərinin təxminən 97 faizini itirib. Onun bazar kapitallaşması isə 15 milyard dollardan 425 milyon dollara enib.
Analitiklər bildirirlər ki, qazanc əldə edənlər əsasən tokeni satışa çıxarılan ilk saatlarda, qiyməti 1 dollardan aşağı olarkən alan investorlardır. Bununla yanaşı, Donald Trampın maliyyə bəyannaməsində memkoin layihəsindən 636 milyon dollar gəlir əldə etdiyi göstərilib. Ağ Ev isə tənqidləri qəbul etməyərək, tokenin ucuzlaşmasını ümumi kriptovalyuta bazarındakı enişlə əlaqələndirib.

TRUMP memcoin drops 97%
The vast majority of investors in the TRUMP memcoin, associated with US President Donald Trump, have suffered serious financial losses. According to The New York Times, citing the analytical company Nansen, by the end of June, about 988 thousand cryptocurrency wallets had been damaged. The total loss amounted to $ 3.81 billion.
According to the data, two out of every three investors who bought the token are currently at a loss. This includes both losses that have already been realized and potential losses for investors who still hold the token. The TRUMP token, which rose to $ 75.35 in January, fell to about $ 1.76 by the end of June, losing about 97 percent of its value. Its market capitalization fell from $ 15 billion to $ 425 million.
Analysts say that the main beneficiaries were investors who bought the token in the first hours of its sale, when its price was below $ 1. In addition, Donald Trump's financial statement indicated that he received $ 636 million in income from the memcoin project. The White House, however, rejected the criticism and attributed the token's decline to the decline in the overall cryptocurrency market.