Bentley ilk tam elektrikli avtomobilinin təqdimatına hazırlaşır. Britaniya istehsalçısı yeni elektrikli SUV modelinin Torcal adını daşıyacağını rəsmi şəkildə elan edib. Şirkət eyni zamanda modelin ilk tizer görüntüsünü də yayımlayıb. Avtomobilin tam təqdimatı 23 sentyabr tarixində keçiriləcək.
Şirkətin məlumatına görə, Torcal adı İspaniyanın Əndəlüs bölgəsində yerləşən El Torcal de Antequera təbiət qoruğundan götürülüb. Bu ərazi nəhəng əhəngdaşı qayaları, qeyri-adi qaya formaları və mağaraları ilə tanınır. Bentley daha əvvəl də modellərinə təbii məkanların adlarını verib. Bunlara Bentayga, Bacalar və Batur daxildir.
Bentley bildirir ki, Torcal adı həmçinin latınca “fırlatmaq” və ya “burmaq” mənasını verən torquere sözünə istinad edir. Məhz bu sözdən müasir ingilis dilində istifadə olunan torque (fırlanma anı) termini yaranıb.
Yayımlanan tizer görüntüsündə avtomobilin arxa hissəsi əks olunub. Şəkil model haqqında çox məlumat verməsə də, onun SUV kuzovuna sahib olacağını təsdiqləyir. Bundan əlavə, almaz naxışını xatırladan incə arxa LED fənərlər və qara rəngli Bentley loqosu diqqət çəkir.
İlkin məlumata əsasən, Torcal hazırkı benzin mühərrikli Bentayga modelindən daha kompakt olacaq. Yeni elektrikli SUV-nin Porsche Cayenne Electric modeli ilə eyni platformanı paylaşacağı gözlənilir. Avtomobilin iki elektrik mühərriki, tam ötürücü sistemi və 800 voltluq elektrik arxitekturası ilə təchiz ediləcəyi bildirilir. Bu sistemin 400 kVt gücündə sürətli enerji doldurmanı dəstəkləyəcəyi gözlənilir.

Bentley has announced the name of its first electric SUV model: Torcal
Bentley is preparing to launch its first all-electric car. The British manufacturer has officially announced that its new electric SUV will be called the Torcal. The company has also released the first teaser image of the model. The full presentation of the car will take place on September 23.
According to the company, the name Torcal is taken from the El Torcal de Antequera nature reserve in the Andalusia region of Spain. This area is known for its huge limestone cliffs, unusual rock formations and caves. Bentley has previously named its models after natural places. These include the Bentayga, Bacalar and Batur.
Bentley says that the name Torcal also refers to the Latin word torquere, which means “to twist” or “to twist”. It is from this word that the term torque (torque) used in modern English was derived.
The released teaser image shows the rear of the car. Although the image does not give much information about the model, it confirms that it will have an SUV body. In addition, the thin LED taillights reminiscent of a diamond pattern and the black Bentley logo are striking.
According to preliminary information, the Torcal will be more compact than the current gasoline-powered Bentayga model. The new electric SUV is expected to share the same platform as the Porsche Cayenne Electric. It is reported that the car will be equipped with two electric motors, an all-wheel drive system and an 800-volt electrical architecture. This system is expected to support fast charging at a power of 400 kW.