Almaniyanın məşhur batareya istehsalçısı Varta AG maliyyə problemlərinin dərinləşməsi fonunda Ştutqart Məhkəməsinə özünüidarəetmə (self-administration) əsasında müflislik prosedurunun başlanması üçün müraciət edib.
Şirkət bildirib ki, qərarın səbəbi hazırkı ödəniş qabiliyyətinin itirilməsi deyil, 2027-ci ildən etibarən yaranacağı gözlənilən struktur maliyyə çatışmazlığıdır. Varta-nın sözlərinə görə, bazarda tələbin zəifləməsi, valyuta məzənnələrinin mənfi təsiri və əsas müştərilərindən birinin əməkdaşlığı dayandırması vəziyyəti daha da ağırlaşdırıb.
Reuters və Almaniya mediasının məlumatına görə, sözügedən müştəri Apple-dır. Şirkətin AirPods qulaqlıqları üçün istifadə etdiyi CoinPower tipli təkrar doldurulan düymə batareyalarının tədarükünü Çindən təmin etməyə qərar verdiyi bildirilir.
Varta-nın baş icraçı direktoru Michael Ostermann şirkətin iş yerlərini qorumaq, fəaliyyətini davam etdirmək və bütün maraqlı tərəflər üçün ən yaxşı həlli tapmaq istiqamətində çalışdığını deyib.
Şirkət vurğulayıb ki, istehsal prosesi davam edir, əməkdaşların maaşları isə ödənilməyə davam edəcək. Eyni zamanda, Varta-nın gəlirli məişət batareyaları biznesi (Varta Consumer Batteries) hüquqi baxımdan ayrıca fəaliyyət göstərdiyi üçün müflislik prosesinə daxil edilməyib.
Bununla yanaşı, Varta Microbattery, Varta Micro Production və Varta Storage törəmə şirkətləri də ayrıca müflislik müraciəti edib.
Qeyd edək ki, Varta 2025-ci ilin martında Frankfurt və Vyana birjalarından delist edilmiş, həmin ilin aprelində isə əvvəlki restrukturizasiya prosesini tamamladığını açıqlamışdı. Reuters-in məlumatına əsasən, şirkətin səhmdarları, o cümlədən Porsche AG və avstriyalı investor Michael Tojner, Varta-ya əlavə maliyyə dəstəyi verməkdən imtina ediblər.

German battery manufacturer Varta AG has filed for self-administration at the Stuttgart District Court amid deepening financial problems.
The company said the decision was not due to a current loss of solvency, but rather to a structural financial shortfall expected to arise from 2027. Varta said the situation was exacerbated by weak market demand, the negative impact of exchange rates and the termination of cooperation by one of its major customers.
According to Reuters and German media, the customer in question is Apple. The company has decided to source its CoinPower rechargeable button batteries for its AirPods headphones from China.
Varta CEO Michael Ostermann said the company was working to protect jobs, continue operations and find the best solution for all stakeholders.
The company stressed that production is continuing and employees will continue to be paid. Meanwhile, Varta's profitable consumer battery business (Varta Consumer Batteries) was not included in the bankruptcy proceedings as it operates legally separately.
In addition, subsidiaries Varta Microbattery, Varta Micro Production and Varta Storage also filed for bankruptcy separately.
It should be noted that Varta was delisted from the Frankfurt and Vienna stock exchanges in March 2025, and in April of the same year it announced the completion of a previous restructuring process. According to Reuters, the company's shareholders, including Porsche AG and Austrian investor Michael Tojner, refused to provide additional financial support to Varta.