Amazon Sİ səhvlərinə görə 2,48 milyon dollar əlavə xərc çəkib
Amazon daxilində bəzi komandalar Anthropic-in Claude Sonnet süni intellekt modelindən nəzarətsiz istifadə nəticəsində milyonlarla dollar planlaşdırılmamış xərc çəkib. Financial Times-ın məlumatına görə, ən böyük insidentlərdən birində kitab müəllifləri və xidmət təminatçıları ilə bağlı məlumatları yoxlayan İİ agentindəki səhv səbəbindən şirkət token istifadəsinə büdcədən 1,8 milyon dollar (860% artıq) çox vəsait xərcləyib. Problemin aşkarlanması isə 5 ay çəkib.
Digər layihədə maliyyə auditinin avtomatlaşdırılması zamanı 541 min dollar, logistikanın optimallaşdırılması layihəsində isə 134 min dollar əlavə xərc yaranıb. Beləliklə, üç layihə üzrə ümumi gözlənilməz xərc 2,48 milyon dollara çatıb.
Amazon bildirib ki, bunlar yalnız ayrı-ayrı komandaların təcrübəsidir və şirkət üzrə süni intellektdən istifadənin ümumi mənzərəsini əks etdirmir. Buna baxmayaraq, hadisə İİ agentlərinin nəzarətsiz istifadəsinin iri şirkətlər üçün ciddi maliyyə riskləri yarada biləcəyini göstərir.

Some teams within Amazon have incurred millions of dollars in unplanned costs as a result of the uncontrolled use of Anthropic’s Claude Sonnet AI model. According to the Financial Times, in one of the largest incidents, an error in an AI agent that checks data on book authors and service providers caused the company to spend $1.8 million (860%) more than budgeted on token usage. It took five months to detect the problem.
Another project, automating financial audits, incurred additional costs of $541,000, and a logistics optimization project incurred additional costs of $134,000. Thus, the total unexpected costs for the three projects reached $2.48 million.
Amazon said that these are only the experiences of individual teams and do not reflect the overall picture of the use of AI across the company. Nevertheless, the incident shows that the uncontrolled use of AI agents can pose serious financial risks for large companies.