AzInTelecom 2026-cı ilin ilk yarısında əldə olunan nəticələri açıqlayıb
AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC 2026-cı ilin ilk 6 ayında rəqəmsal xidmətlərlə bağlı əldə edilmiş nəticələri açıqlayıb.
İlk yarımilliyin yekunlarına əsasən, şirkətin bulud xidmətlərindən istifadə edən qurumların sayı 247-yə çatıb. Bunlardan 140-ı özəl sektor nümayəndələridir. Eyni zamanda, dövlət qurumlarının informasiya sistemlərinin vahid və təhlükəsiz infrastrukturda yerləşdirilməsini nəzərdə tutan "Hökumət buludu" layihəsinə miqrasiya edən qurumların sayı 147 olub.
Şirkətin digər əsas məhsulu - SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın da istifadəsi ilə bağlı müsbət dinamika müşahidə olunub. “SİMA İmza” mobil tətbiqin ümumi endirilmə sayı 7 milyona çatıb. Tətbiqdə qeydiyyatdan keçən istifadəçilərin sayı 4,5 milyon təşkil edib. SİMA həllərindən istifadə edən tərəfdaş qurumların sayı isə 139-a yüksəlib.
Hesabat dövründə ötən il istifadəyə verilmiş Superkompüter Mərkəzi süni intellekt və yüksək hesablama gücü tələb edən layihələr üçün töhfə verməyə davam edib. Hazırda Mərkəzin imkanlarından 6 müxtəlif qurum istifadə edir.
AzInTelecom-a məxsus Mobil Cihazların Qeydiyyatı Sistemi tərəfindən Azərbaycana gətirilən mobil cihazların saxta IMEI kodlarla qeydiyyatdan keçirilməsinə qarşı mübarizə tədbirləri davam etdirilib.  Görülən tədbirlər çərçivəsində “klon” statusu verilmiş IMEI kodların sayı 73 056-a çatıb.
“AzInTelecom” MMC bundan sonra da ölkədə rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsi, müasir texnoloji həllərin əlçatanlığının genişləndirilməsi və təhlükəsiz rəqəmsal ekosistemin inkişafı istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcək.

AzInTelecom announced the results achieved in the first half of 2026
“AzInTelecom” LLC, one of the AZCON Holding companies, announced the results achieved in the first 6 months of 2026 regarding digital services.
According to the results of the first half of the year, the number of organizations using the company's cloud services reached 247. Of these, 140 are representatives of the private sector. At the same time, the number of organizations migrating to the “Government Cloud” project, which envisages the placement of information systems of state institutions in a single and secure infrastructure, was 147.
Positive dynamics were also observed in the use of the company's other main product - SIMA new generation digital signature. The total number of downloads of the “SIMA Signature” mobile application reached 7 million. The number of users registered in the application was 4.5 million. The number of partner organizations using SIMA solutions increased to 139.
During the reporting period, the Supercomputer Center, which was put into operation last year, continued to contribute to projects requiring artificial intelligence and high computing power. Currently, 6 different organizations are using the Center's capabilities.
The Mobile Device Registration System owned by AzInTelecom has continued to combat the registration of mobile devices imported to Azerbaijan with fake IMEI codes. As part of the measures taken, the number of IMEI codes given the status of “clone” has reached 73,056.
“AzInTelecom” LLC will continue its activities in the country to accelerate digital transformation, expand the accessibility of modern technological solutions, and develop a secure digital ecosystem.