Anthropic Claude Code üçün səs rejimini istifadəyə verdi
Anthropic proqramçılar üçün hazırladığı Claude Code alətinə səs rejimi əlavə edib. Bu o deməkdir ki, artıq kod yazarkən klaviaturadan istifadə etmədən, sadəcə danışaraq əmrlər vermək mümkün olacaq.
Şirkətin mühəndisi Thariq Shihipar bildirib ki, yeni funksiya hələlik istifadəçilərin təxminən 5%-i üçün aktivdir. Yaxın həftələrdə isə hamı üçün açıq olacaq.
Necə işləyir?
Səs rejimini aktiv etmək üçün /voice yazmaq lazımdır. Sonra istədiyiniz əmri səslə deyirsiniz. Məsələn:
“Authentication middleware-i yenidən qur” (refaktor et) — və sistem bunu icra edir.
Hazırda bu funksiyanın məhdudiyyətləri barədə ətraflı məlumat verilməyib. Həmçinin onun üçüncü tərəf səs texnologiyası şirkəti, məsələn ElevenLabs ilə birlikdə hazırlanıb-hazırlanmadığı bilinmir.
Qeyd edək ki, Anthropic ötən il adi Claude çatbotu üçün də səsli istifadə imkanını təqdim etmişdi.
Rəqabət güclüdür
Süni intellektlə işləyən kod köməkçiləri bazarında böyük rəqabət var. Microsoft-un GitHub Copilot xidməti, həmçinin Google və OpenAI kimi şirkətlər də bu sahədə fəaliyyət göstərir.
Buna baxmayaraq, Claude Code hazırda ən çox istifadə olunan alətlərdən biridir. 2026-cı ilin fevralında şirkət açıqlayıb ki, xidmətin illik gəlir tempi 2,5 milyard dolları keçib və istifadəçi sayı sürətlə artır.
Qısaca desək, Anthropic proqramçıların işini daha rahat və sürətli etmək üçün danışıq əsaslı kod yazma dövrünə keçid edir.

Anthropic has added voice mode to its Claude Code tool for programmers. This means that it will now be possible to give commands by simply speaking, without using the keyboard, while writing code.
The company's engineer Thariq Shihipar said that the new feature is currently active for about 5% of users. It will be available to everyone in the coming weeks.
How does it work?
To activate voice mode, you need to type /voice. Then you say the desired command by voice. For example:
“Refactor authentication middleware” — and the system executes it.
At the moment, detailed information about the limitations of this feature has not been provided. It is also not known whether it was developed in conjunction with a third-party voice technology company, for example, ElevenLabs.
Note that Anthropic also introduced voice control for the regular Claude chatbot last year.
Competition is fierce
There is a lot of competition in the market for AI-powered code assistants. Microsoft’s GitHub Copilot service is also in the works, as are companies like Google and OpenAI.
Nevertheless, Claude Code is currently one of the most widely used tools. In February 2026, the company announced that the service’s annual revenue rate had exceeded $2.5 billion and the number of users was growing rapidly.
In short, Anthropic is transitioning to the era of conversational coding to make programmers’ work easier and faster.