OpenAI yeni GitHub hazırlamağa başlayıb
Məlumata görə, buna səbəb son aylarda GitHub-da tez-tez baş verən nasazlıqlar olub. Həmin problemlər OpenAI mühəndislərinin işinə maneə yaradıb.
Neowin və Reuters nəşrləri The Information-a istinadən bildirirlər ki, layihə hələ ilkin mərhələdədir, lakin strateji qərar artıq qəbul olunub. Məlumatlı mənbələrin sözlərinə görə, platformanın hazırlanması bir neçə ay çəkə bilər.
OpenAI xidmətin istifadəçilərə abunə modeli əsasında təklif olunmasını nəzərdən keçirir. Digər detallar açıqlanmayıb.
GitHub-un bir neçə iri miqyaslı nasazlığından sonra analoq platformanın hazırlanmasına başlanılıb. Əgər OpenAI öz kod saxlama platformasını istifadəyə versə, bu halda o, əsas səhmdarlarından biri olan Microsoft (GitHub-un sahibidir) ilə birbaşa rəqabətə girə bilər, deyə Reuters qeyd edir.
2026-cı ilin fevral ayının sonunda OpenAI investisiyadan əvvəl 730 milyard dollar dəyərləndirmə ilə 110 milyard dollar investisiya cəlb edib: 30 milyard dollar SoftBank-dan, 30 milyard dollar Nvidia-dan və 50 milyard dollar Amazon-dan. Şirkət həmin vaxt Microsoft ilə tərəfdaşlığını qoruduğunu da vurğulayıb.

According to the information, the reason for this was the frequent failures on GitHub in recent months. These problems hindered the work of OpenAI engineers.
Neowin and Reuters publications report, citing The Information, that the project is still in its early stages, but a strategic decision has already been made. According to informed sources, the development of the platform may take several months.
OpenAI is considering offering the service to users on a subscription model. Other details were not disclosed.
After several large-scale failures of GitHub, the development of an analogous platform has begun. If OpenAI launches its own code storage platform, it could enter into direct competition with one of its major shareholders, Microsoft (which owns GitHub), Reuters notes.
At the end of February 2026, OpenAI attracted $ 110 billion in investments at a pre-investment valuation of $ 730 billion: $ 30 billion from SoftBank, $ 30 billion from Nvidia and $ 50 billion from Amazon. The company also emphasized at the time that it maintained its partnership with Microsoft.