Apple 500 milyon avroluq cəriməyə qarşı Avropa Komissiyasını məhkəməyə verir
Apple şirkəti Avropa Komissiyasının App Store ilə bağlı verdiyi 500 milyon avro cərimə qərarından narazıdır və buna görə də məhkəməyə şikayət edib. Şirkət hesab edir ki, bu cərimə ədalətsizdir və qanunun tələb etdiklərindən artıqdır.
Avropa Komissiyası Apple-ı Avropa İttifaqının yeni "Rəqəmsal Bazarlar Aktı"na (DMA) əməl etməməkdə günahlandırır. Qanuna görə, tətbiq tərtibatçıları öz istifadəçilərini App Store-dan kənarda, yəni başqa saytlarda və ya platformalarda ödəniş etməyə yönləndirə bilməlidirlər. Amma Komissiyanın fikrincə, Apple buna mane olur və bu, qanun pozuntusudur.
Apple isə bildirir ki, iyun ayında bu məsələlərlə bağlı dəyişikliklər edib. Yeni qaydalara əsasən, artıq istifadəçilərə App Store-dan kənarda ödəniş imkanı verilir. Lakin bu qaydanı tətbiq edən tərtibatçılar üçün yeni komissiya haqları müəyyən edilib.
Şirkətin sözçüsü Peter Ajemian deyib ki, Apple bu dəyişiklikləri əlavə cərimələrdən yayınmaq üçün tətbiq edib. O qeyd edib ki, Komissiyanın qərarı proqram tərtibatçıları və istifadəçilər üçün çətinliklər yaradır və bu səbəbdən Apple məhkəməyə üz tutub.
Hazırda Avropa Komissiyası Apple-ın bu yeni qaydalarının qanuna uyğun olub-olmadığını araşdırır. Nəticədə əlavə qərarlar verilə bilər.
Bu məhkəmə prosesi Avropa İttifaqının böyük texnologiya şirkətləri üzərində nə qədər təsir gücünə sahib olduğunu göstərmək baxımından vacib hesab olunur.

Apple has filed an official appeal against the €500 million fine imposedd by the European Commission over its App Store practices. The penalty stems from alleged violations of the EU’s Digital Markets Act (DMA), particularly regarding anti-steering rules that prevent app developers from directing users to alternative payment methods outside Apple’s ecosystem.
According to the company, the Commission’s decision and the unprecedented scale of the fine go beyond what the law requires. In a statement, Apple spokesperson Peter Ajemian said, “Today we filed our appeal because we believe the European Commission’s decision—and their unprecedented fine—go far beyond what the law requires. The Commission is mandating how we run our store and imposing business terms that are confusing for developers and harmful to users.”
In an effort to comply with the DMA and avoid further penalties, Apple introduced new rules in June for the EU market. These changes allow developers to include external payment links in their apps, while also introducing new commission rates of 5% or 13%, depending on the transaction type. Apple stated that these updates were made to avoid daily punitive fines.
However, the European Commission has not yet confirmed whether these changes meet DMA requirements. Feedback is currently being collected from app developers and other stakeholders to assess whether Apple’s new policy adjustments are sufficient.
Industry experts view this legal challenge as a crucial test for the enforcement power of the DMA. The outcome of Apple’s appeal could set an important precedent for how digital platforms are regulated across Europe and how much control large tech firms can maintain over their ecosystems within the EU legal framework.