Apple dəyərini 4 trilyon dollara yüksəldən dünyanın ikinci şirkəti oldu
Apple şirkətinin səhmləri bazar ertəsi günü tarixi maksimuma çatdı. Bu artım sayəsində iPhone istehsalçısı 4 trilyon dollar bazar dəyərinə çatan dünyanın üçüncü şirkəti olmaq yolundadır. Səhmlərin yüksəlməsi ən son iPhone 17 seriyasına olan güclü tələbatla əlaqələndirilir.
Counterpoint-in məlumatlarına görə, iPhone 17 seriyası Çin və ABŞ-dəki ilkin satışlarda öz sələfi olan iPhone 16 seriyasını geridə qoyub. Yeni modellər iki ölkədə satışa çıxarıldıqdan sonrakı ilk 10 gün ərzində iPhone 16 seriyasından 14 faiz daha çox satılıb.
Bu müsbət məlumat fonunda Apple-ın səhmləri 4.2 faiz artaraq 262.9 dollar səviyyəsinə yüksəlib. Bu artımla şirkətin bazar kapitallaşması təxminən 3.9 trilyon dollara çatıb və bununla da Nvidia-dan sonra dünyanın ikinci ən dəyərli şirkəti olub.
Həftə sonu Evercore ISI analitikləri Apple səhmlərini "Taktiki Üstün Performans Siyahısı"na əlavə edib. Onlar şirkətin cari üç aylıq dövr üçün bazar gözləntilərini aşacağını və Dekabr rübü üçün nikbin proqnozlar verəcəyini gözləyirlər.
Evercore ISI analitikləri qeyd ediblər ki, Çində onlayn sifarişlərin bu yaxınlarda işə salınması Dekabr rübü üçün müsbət təsir göstərə bilər, çünki ilkin çatdırılma müddətləri digər regionlarla müqayisədə daha güclü tələbatı əks etdirir.
R. Riley Wealth şirkətinin baş bazar strateqi Art Hoqan isə bildirib: "Onlar iPhone-un ən son versiyasını təqdim etdilər və o, gözləniləndən xeyli yaxşı nəticə verir... şirkətin iPhone-larına olan tələbat tendensiyaları indi ön plandadır."
İlin əvvəlində Apple səhmləri Çindəki güclü rəqabət və əsas istehsal mərkəzləri olan Çin və Hindistan kimi Asiya iqtisadiyyatlarına tətbiq edilən yüksək ABŞ gömrük tarifləri ilə bağlı qeyri-müəyyənliklər səbəbindən çətinlik çəkirdi.
Lakin, şirkətin Avqust ayının əvvəlində ABŞ-da 100 milyard dollar əlavə investisiya yatıracağını vəd etməsindən sonra səhmlər tədricən qalxmağa başlayıb. Bu addım potensial tariflərdən yan keçməyə kömək edə bilər.
Səhmlər artım tempini saxlayarsa, son dörd həftədəki ən böyük bir günlük sıçrayışını yaşayacaq və il ərzindəki ümumi artımı 5 faizdən çox olacaq.

Apple Becomes the World’s Second Company to Reach a $4 Trillion Valuation
Apple’s shares hit an all-time high on Monday, bringing the iPhone maker closer to becoming the world’s third company to reach a $4 trillion market value. The stock surge is attributed to strong demand for the newly released iPhone 17 series.
According to data from Counterpoint, the iPhone 17 series outperformed its predecessor, the iPhone 16 lineup, in initial sales across China and the United States. During the first 10 days after launch in both countries, the new models sold 14% more units than the iPhone 16 series.
Following this positive data, Apple’s shares rose 4.2% to $262.9, pushing its market capitalization to approximately $3.9 trillion — making it the second most valuable company in the world, behind Nvidia.
Over the weekend, analysts at Evercore ISI added Apple to their “Tactical Outperform List,” expecting the company to exceed market expectations for the current quarter and issue optimistic guidance for the December quarter.
The analysts also noted that the recent launch of online orders in China could have a positive impact on the December quarter, as early delivery timelines indicate stronger demand compared to other regions.
R. Riley Wealth’s chief market strategist, Art Hogan, stated: “They launched the latest version of the iPhone, and it’s performing significantly better than expected... Demand trends for Apple’s iPhones are now in focus.”
Earlier this year, Apple’s shares struggled due to fierce competition in China and uncertainty surrounding high U.S. tariffs imposed on Asian economies like China and India, where many of its production hubs are located.
However, after Apple announced a $100 billion investment in the U.S. in early August, its shares began to recover steadily — a move seen as a way to mitigate the potential impact of future tariffs.
If the upward trend continues, the stock is set to record its largest single-day jump in the past four weeks, bringing its year-to-date gain to over 5%.