Apple əməliyyat sistemlərinin adlandırılma qaydasını dəyişəcək
Apple əməliyyat sistemlərinin adlandırılma qaydasını dəyişməyi planlaşdırır. Yeni sistemdə əməliyyat sistemləri il üzrə adlandırılacaq. Məsələn, cari iOS 18-dən sonra gələcək yeniləmə iOS 19 deyil, iOS 26 adlanacaq. Bu dəyişiklik Apple məhsulları arasında daha aydın və ardıcıl brendinqin yaradılmasına şərait verəcək.
Eyni qayda iPadOS 26, macOS 26, watchOS 26, tvOS 26 və visionOS 26 üçün də tətbiq ediləcək. Bu yeniliklər 9 iyun tarixində keçiriləcək Apple-ın Ümumdünya Proqramçılar Konfransında (WWDC) elan ediləcək.
Məlumata görə, bu ilki WWDC-də həmçinin əməliyyat sistemlərinin yeni istifadəçi interfeysləri təqdim olunacaq. Bundan əlavə, AirPods, Siri, Vision Pro başlıq cihazı və bir sıra süni intellekt xüsusiyyətləri üzrə yeniliklər də açıqlanacaq.
Bu addım Apple-ın məhsullarını daha vahid və asan tanınan brendə çevirmə strategiyasının bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.

Apple plans to change the naming convention of its Operating Systems
Apple is reportedly planning to change the way it names its operating systems. Under the new system, operating systems will be named by the year. For example, the update following the current iOS 18 will be called iOS 26 instead of iOS 19. This change aims to create clearer and more consistent branding across Apple products.
The same naming convention will apply to iPadOS 26, macOS 26, watchOS 26, tvOS 26, and visionOS 26. These changes are expected to be announced at Apple’s Worldwide Developers Conference (WWDC) on June 9.
According to reports, this year’s WWDC will also introduce new user interfaces for the operating systems. Additionally, updates for AirPods, Siri, the Vision Pro headset, and several new AI features are expected to be unveiled.
This move is seen as part of Apple’s strategy to create a more unified and easily recognizable brand for its products.