“Apple”ın ABŞ App Store-u tətbiqlər və satışlar vasitəsilə 400 milyard dollar gəlir əldə edib
Apple bu həftə ABŞ App Store-un 2024-cü il üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb. Şirkətin məlumatına görə, 2024-cü ildə ABŞ App Store ekosistemi inkişaf etdiricilərdən ümumilikdə 406 milyard dollar dəyərində ödəniş və satış həyata keçirib. Bu rəqəm 2019-cu ildəki 142 milyard dollardan üç dəfə çoxdur.
Apple həmçinin vurğulayıb ki, App Store vasitəsilə həyata keçirilən ödənişlərin və satışların 90%-də inkişaf etdiricilər heç bir komissiya ödəməyib. Bu məlumatlar Boston Universitetindən professor Andrey Fradkin və iqtisadçı Dr. Jessica Burley tərəfindən Apple tərəfindən maliyyələşdirilən araşdırmadan əldə olunub.
Araşdırma göstərir ki, Apple komissiya ödəyən inkişaf etdiricilərin sayı azdır və onların əksəriyyəti Apple-ın Kiçik Biznes proqramı kimi komissiyanı 30%-dən 15%-ə endirən proqramlarda iştirak edir.
Lakin bu göstəricilər Apple-ın ABŞ-da App Store-a rəqabətin artırılması tələbinə qarşı mübarizəsini dayandırmayıb. Keçən ay ABŞ məhkəməsi Apple-ın Fortnite istehsalçısı Epic Games-in iddiası əsasında App Store-un xarici ödənişlərə dair siyasətini dəyişdirməsini tələb edib. Bu qərar Apple-ı tətbiqlərə veb əsaslı ödəniş linkləri əlavə etməyə məcbur edib ki, burada Apple komissiya ala bilmir. Apple bu qərara qarşı apellyasiya verib.
Apple-ın hesabatında bildirilir ki, son beş ildə ABŞ-dakı inkişaf etdiricilərin gəlirləri iki dəfədən çox artıb, kiçik biznes inkişaf etdiriciləri isə 2021-2024-cü illər arasında gəlirlərini 76% artırıblar. Apple 2020-ci ildə Kiçik Biznes Proqramını təqdim edib və bu proqram ildə 1 milyon dollardan az gəlir əldə edən inkişaf etdiricilər üçün komissiyanı azaldıb.
Apple qeyd edir ki, App Store vasitəsilə inkişaf etdiricilər 175 ölkə və regionda öz məhsullarını təqdim edə bilirlər və platforma milyardlarla saxta əməliyyatın qarşısını alır. İnkişaf etdiricilər üçün 250,000-dən çox API və HealthKit, Metal, Core ML, MapKit və SwiftUI kimi çərçivələr təmin olunur.
Hesabatda o da vurğulanır ki, 2024-cü ildə ABŞ App Store ekosistemi fiziki məhsul və xidmətlərdən 277 milyard dollar, tətbiq daxili reklamdan 75 milyard dollar, rəqəmsal məhsul və xidmətlərdən isə 53 milyard dollar gəlir əldə edib. 2019-cu ildən bəri fiziki məhsul və xidmətlərə olan xərclər üç dəfədən çox, rəqəmsal məhsul və xidmətlər və reklam xərcləri isə iki dəfədən çox artıb. Ümumi pərakəndə və ərzaq çatdırılması üzrə xərclər isə dörd dəfədən çox yüksəlib.

Apple’s US App Store generated over $400 billion in app and sales revenue in 2024
This week, Apple announced the financial results of its US App Store for 2024. According to the company, the US App Store ecosystem facilitated a total of $406 billion in developer billings and sales in 2024, nearly triple the $142 billion reported in 2019.
Apple also highlighted that developers paid no commission on 90% of the transactions processed through the App Store. These findings come from an Apple-funded study conducted by Professor Andrey Fradkin from Boston University and economist Dr. Jessica Burley.
The study shows that only a small portion of developers pay commissions to Apple, most of whom participate in programs like the Small Business Program, which reduces the standard 30% commission to 15%.
However, these figures have not stopped Apple from fighting increased competition demands in the US App Store market. Last month, a US court ruled that Apple must change its policy regarding external payments following a lawsuit by Fortnite maker Epic Games. As a result, Apple must now allow developers to add web-based payment links in their apps where Apple cannot collect commission. Apple is currently appealing this decision.
Apple’s report states that US-based developers’ earnings have more than doubled in the last five years, while small business developers saw a 76% revenue increase between 2021 and 2024. Apple launched the Small Business Program in 2020, which lowered commissions for developers earning less than $1 million annually.
Apple emphasizes that the App Store allows developers to reach customers in 175 countries and regions and prevents billions of fraudulent transactions. Developers also have access to over 250,000 APIs and frameworks such as HealthKit, Metal, Core ML, MapKit, and SwiftUI.
The report also highlights that in 2024, the US App Store ecosystem generated $277 billion from physical goods and services, $75 billion from in-app advertising, and $53 billion from digital goods and services. Since 2019, spending on physical goods and services has more than tripled, while spending on digital goods, services, and in-app advertising has more than doubled. General retail and grocery delivery spending increased more than fourfold.