Apple-ın illik gəliri 416,2 milyard dolları ötüb
Apple 2025-ci maliyyə ilinin nəticələrini açıqlayıb. Şirkətin illik gəliri 416,2 milyard dollar, xalis mənfəəti isə 112 milyard dollar təşkil edib. Ötən il bu göstəricilər müvafiq olaraq 391 milyard və 93,7 milyard dollar idi.
Son rübün gəliri 94,9 milyard dollardan 102,5 milyard dollara yüksəlib. iPhone satışları illik müqayisədə 6% artaraq 49,03 milyard dollar, Mac satışları isə 13% artımla 8,7 milyard dollar olub. iPad gəliri dəyişməyərək 6,9 milyard dollar səviyyəsində qalıb.
İlin yekunlarına əsasən, iPhone şirkətə 209,5 milyard dollar, Mac – 33,7 milyard, iPad – 28,02 milyard qazandırıb.
Xidmətlərdən əldə edilən gəlir (App Store, Apple Music, Apple Pay və iCloud) rübdə 15% artaraq 28,8 milyard dollar, il ərzində isə 109,16 milyard dollar olub.
Aksesuarlar və geyilə bilən cihazlar (AirPods, Apple Watch və s.) üzrə gəlir isə bir qədər azalıb – rübdə 9,01 milyard, il ərzində isə 35,6 milyard dollar təşkil edib.

Apple's annual revenue exceeds $416.2 billion
Apple has announced the results of its fiscal year 2025. The company's annual revenue amounted to $ 416.2 billion, and its net profit was $ 112 billion. Last year, these figures were $ 391 billion and $ 93.7 billion, respectively.
Revenue for the last quarter increased from $ 94.9 billion to $ 102.5 billion. iPhone sales increased by 6% year-on-year to $ 49.03 billion, and Mac sales increased by 13% to $ 8.7 billion. iPad revenue remained unchanged at $ 6.9 billion.
According to the results of the year, iPhone brought the company $ 209.5 billion, Mac – 33.7 billion, and iPad – 28.02 billion.
Revenue from services (App Store, Apple Music, Apple Pay and iCloud) increased by 15% in the quarter to $ 28.8 billion, and for the year - $ 109.16 billion.
Revenue from accessories and wearables (AirPods, Apple Watch, etc.) fell slightly, to $9.01 billion in the quarter and $35.6 billion for the year.