01 Avqust 2025 14:42
Apple, 2007-ci ildən bu günə qədər 3 milyard ədəd iPhone satdığını elan edib. Bu məlumatı şirkətin CEO-su Tim Kuk şirkətin 2025-ci ilin üçüncü rüb maliyyə nəticələrinin açıqlanması zamanı ictimaiyyətə çatdırıb.
Apple-ın bu uğuru uzunmüddətli və davamlı artımın nəticəsidir. Şirkət 2007-ci ildə ilk iPhone modelini satışa çıxardıqdan sonra, 2016-cı ildə ilk milyardlıq satış göstəricisinə çatmışdı. Sonrakı doqquz il ərzində isə daha 2 milyard ədəd sataraq ümumi satışını 3 milyarda yüksəldib. Bu göstərici məhsulun qlobal bazarda artan populyarlığını və şirkətin genişlənən müştəri bazasını əks etdirir.
Bununla belə, Apple üçün 2025-ci il bəzi çətinliklərlə də yadda qalıb. Şirkət bu il birjada Microsoft və Nvidia kimi digər texnologiya nəhənglərinin gerisində qalıb. Lakin iPhone satışlarının bu rübdə gözləniləndən daha yüksək olması, Apple üçün mühüm müsbət göstərici sayılır.
Üçüncü rübün nəticələrinə əsasən, iPhone satışlarından əldə edilən gəlir 13% artaraq 44,6 milyard dollara çatıb, bu da Apple-ın 94 milyard dollarlıq ümumi rüb gəlirinin yarısını təşkil edir. Analitiklər bu artımın müvəqqəti ola biləcəyini qeyd edirlər. Bloomberg-in baş redaktoru Mark Gurman bildirir ki, bəzi müştərilər ABŞ-nin Trampın tarif siyasətləri səbəbilə qiymətlərin artacağından ehtiyat edərək öncədən daha çox iPhone almış ola bilər.
Apple-ın bu tarixi göstəricisi həm texnologiya sektorunda, həm də mobil cihaz bazarında onun lider mövqeyini bir daha təsdiqləyir.

Apple has officially sold 3 billion iPhones
Apple has officially reached a major milestone: the company has sold 3 billion iPhones since the launch of the first model in 2007. CEO Tim Cook announced the figure during Apple’s Q3 earnings call on Thursday.
It took Apple nine years to sell its first 1 billion iPhones, reaching that milestone in 2016. Now, another 2 billion units have been sold over the past nine years, marking the continued growth and popularity of the iPhone globally.
While Apple celebrates this remarkable achievement, the company has faced stock market challenges this year, falling behind other tech giants like Nvidia and Microsoft in market valuation. However, a stronger-than-expected performance in iPhone sales this quarter may offer Apple a reason to celebrate beyond the milestone itself.
iPhone revenue rose 13% year-over-year, reaching $44.6 billion, which accounts for nearly half of Apple’s total revenue of $94 billion for the quarter. The iPhone remains the company’s most popular and profitable product.
Still, experts caution that the growth may be temporary. Bloomberg’s Executive Editor and Apple analyst Mark Gurman suggested that fears over former President Trump’s potential tariff plans may have driven consumers to purchase more iPhones last quarter, anticipating future price hikes.
Regardless, the 3 billion mark is a historic achievement that reinforces Apple’s dominant position in the global smartphone market.