Apple Intelligence Çində fəaliyyət göstərmək üçün senzura qaydalarına tabe olacaq
Apple Intelligence, Çin bazarında fəaliyyət göstərə bilmək üçün ölkənin sərt senzura qaydalarına və xüsusi siyasi sınaqlara tabe olmalıdır. Çin hökumətinin tələblərinə əsasən, süni intellekt modelləri dövlət təhlükəsizliyinə təhdid yarada biləcək və ya rəsmi ideologiyaya zidd olan sualları cavablandırmaqdan imtina etməlidir.
Bu çərçivədə Apple Intelligence təxminən 2000 sualdan ibarət geniş bir sınaq testindən keçməlidir. Sistem bu sualların ən azı 95%-ni cavablandırmaqdan imtina etməli və ya hökumətin təsdiq etdiyi rəsmi mövqeyi ifadə etməlidir. Sınaq sualları əsasən həssas siyasi mövzuları, tarixi hadisələri və dövlət rəhbərliyi ilə bağlı məqamları əhatə edir. Çin tənzimləyiciləri bu suallar siyahısını hər ay yeniləyərək şirkətlərdən öz modellərini daim nəzarətdə saxlamağı tələb edirlər.
Apple bu çətinlikləri aşmaq üçün Alibaba və Baidu kimi yerli texnologiya nəhəngləri ilə əməkdaşlıq edir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində yerli şirkətlər süni intellektin çıxış məlumatlarını süzgəcdən keçirən bir növ senzura mühərriki rolunu oynayacaqlar. Apple Intelligence-in Çindəki bu xüsusi və məhdudlaşdırılmış versiyasının 2025-ci ilin sonuna qədər istifadəyə verilməsi gözlənilir. Ekspertlər hesab edirlər ki, bu addım Apple-ın öz qlobal dəyərləri ilə dünyanın ən böyük bazarlarından birində qalmaq məcburiyyəti arasındakı çətin balansı əks etdirir.

Apple Intelligence will comply with Censorship Rules to Operate in China
Apple Intelligence must adhere to China’s strict censorship rules and specific political tests to be able to operate in the country. According to the Chinese government’s requirements, AI models must refuse to answer questions that could threaten national security or contradict the official ideology.
Within this framework, Apple Intelligence will undergo a comprehensive test of approximately 2,000 questions. The system must either refuse to answer at least 95% of these questions or provide responses aligned with the government-approved official stance. The test questions mainly cover sensitive political topics, historical events, and matters related to state leadership. Chinese regulators update this list monthly, requiring companies to keep their models under constant supervision.
To navigate these challenges, Apple is collaborating with local tech giants Alibaba and Baidu. In this partnership, local companies will act as a sort of censorship engine, filtering the AI’s output. The specially restricted version of Apple Intelligence for China is expected to launch by the end of 2025. Experts believe this move reflects Apple’s difficult balance between maintaining its global values and staying active in one of the world’s largest markets.