Blokçeyn monitorinq şirkətlərinin məlumatına görə, il ərzində xakerlər ümumilikdə 2,7 milyard dollar dəyərində rəqəmsal aktiv oğurlayıblar. Bu, həm 2024-cü ilin (2,2 milyard dollar), həm də 2023-cü ilin (2 milyard dollar) göstəricilərini geridə qoyaraq sektor tarixində ən yüksək rəqəm kimi qeydə alınıb.
İlin ən böyük kiber-soyğunu Dubay mərkəzli Bybit birjasında baş verib. Xakerlər bu birjadan təxminən 1,4 milyard dollar oğurlamağa nail olublar ki, bu da bəşər tarixinin ən böyük maliyyə soyğunlarından biri hesab edilir. FTB və müstəqil blokçeyn analitikləri bu hücumda Şimali Koreya hökumətinə bağlı xaker qruplarını günahlandırırlar. Ümumilikdə, 2025-ci ildə oğurlanan vəsaitin 2 milyard dollardan çoxu məhz Kim Çen In administrasiyasının nəzarətindəki xakerlərin payına düşüb. Məlumata görə, Şimali Koreya bu vəsaitləri öz nüvə proqramını maliyyələşdirmək üçün istifadə edir.
Digər iri miqyaslı hücumlar arasında "Cetus" mərkəzsizləşdirilmiş birjasından (223 milyon dollar), "Balancer" protokolundan (128 milyon dollar) və "Phemex" birjasından (73 milyon dollar) edilən oğurluqlar yer alır. "Chainalysis" və "TRM Labs" kimi aparıcı təhlükəsizlik şirkətləri xəbərdarlıq edir ki, kiber-cinayətkarların kripto-birjalara və DeFi layihələrinə olan marağı azalmır, əksinə hücumların miqyası hər il daha da genişlənir.

Hackers stole $2.7 billion worth of cryptocurrency in 2025
According to data from blockchain monitoring companies, hackers stole a total of $2.7 billion worth of digital assets over the year. This figure surpasses both 2024 ($2.2 billion) and 2023 ($2 billion), making it the highest amount ever recorded in the history of the sector.
The largest cyber heist of the year took place at the Dubai-based exchange Bybit. Hackers managed to steal approximately $1.4 billion from the platform, an amount considered one of the largest financial thefts in human history. The FBI and independent blockchain analysts have blamed hacker groups linked to the North Korean government for the attack. Overall, more than $2 billion of the funds stolen in 2025 are attributed to hackers operating under the control of Kim Jong Un’s administration. According to reports, North Korea uses these funds to finance its nuclear program.
Other large-scale attacks include thefts from the Cetus decentralized exchange ($223 million), the Balancer protocol ($128 million), and the Phemex exchange ($73 million). Leading security firms such as Chainalysis and TRM Labs warn that cybercriminals’ interest in crypto exchanges and DeFi projects is not declining; on the contrary, the scale of attacks continues to grow every year.