Apple İranlı istifadəçiləri gizli kəşfiyyat hücumlarına qarşı xəbərdar edib
Apple son aylarda bir neçə iranlı istifadəçiyə onların iPhone-larının dövlət casus proqramları ilə izlənildiyini bildirib. Bu barədə İran üzrə rəqəmsal hüquqlar təşkilatı Miaan Group və İsveçdə yaşayan iranlı kibertəhlükəsizlik mütəxəssisi Hamid Kaşfi məlumat verib.
Miaan Group-un son hesabatında qeyd olunur ki, 2025-ci ilin aprelində İranda və Avropada yaşayan üç şəxsə Apple tərəfindən təhlükə bildirişi göndərilib. Onlardan ikisi siyasi fəallıqla tanınan ailədən olub və heç xaricə səfər etməyiblər.
Miaan Group-un rəqəmsal hüquqlar üzrə rəhbəri Əmir Rəşidi bildirib ki, İran hökuməti bu hücumların arxasında ola bilər və hədəfə alınanlar əsasən vətəndaş cəmiyyəti fəallarıdır. Onun sözlərinə görə, bu hücumlar hələ başlanğıcdadır və böyük miqyaslı ola bilər.
Hamid Kaşfi isə bəzi zərərçəkmişlərə ilkin texniki yardım göstərib, lakin hansı casus proqramın istifadə olunduğunu dəqiq müəyyənləşdirə bilməyib. Həmçinin, bir çox zərərçəkmiş təhlükənin ciddiliyini anlayıb, daha dərin araşdırmaya davam etməkdən imtina edib.
Hazırda bu hücumların arxasında duran casus proqram istehsalçısı məlum deyil. Lakin Apple son illərdə NSO Group-un Pegasus və Paragon-un Graphite kimi hökumət casus proqramları ilə bağlı istifadəçilərə xəbərdarlıq göndərib.
Apple 2021-ci ildən bəri 150-dən çox ölkədə istifadəçilərə belə bildirişlər göndərdiyini bildirir, lakin ölkələrin adlarını və istifadəçilərin sayını açıqlamır. Apple zərərçəkmişlərə AccessNow təşkilatına müraciət etməyi tövsiyə edir. Bu təşkilat 24 saat rejimində casus proqramların araşdırılmasında kömək göstərir.

In recent months, Apple has informed several Iranian users that their iPhones have been monitored using government spyware. This information was reported by the digital rights organization Miaan Group, specializing in Iran, and Iranian cybersecurity expert Hamid Kashfi, who resides in Sweden.
According to the latest report from Miaan Group, in April 2025, Apple sent threat notifications to three individuals living in Iran and Europe. Two of them belonged to a family known for political activism and had never traveled abroad.
Amir Rashidi, head of digital rights at Miaan Group, stated that the Iranian government could be behind these attacks, and the targets are mainly civil society activists. He noted that these attacks are still in their early stages and could escalate significantly.
Hamid Kashfi provided initial technical assistance to some victims but was unable to precisely identify which spyware was used. Additionally, many victims recognized the seriousness of the threat but refused to continue deeper investigations.
Currently, the spyware manufacturer behind these attacks is unknown. However, in recent years, Apple has sent warnings to users regarding government spyware such as NSO Group’s Pegasus and Paragon’s Graphite.
Apple reports that since 2021, it has sent such notifications to users in more than 150 countries but does not disclose the names of the countries or the number of users. Apple recommends affected users contact the AccessNow organization, which offers 24/7 assistance in investigating spyware.