27 Avqust 2025 11:48
Apple Mistral AI və Perplexity startaplarını satın almağı nəzərdən keçirir. Lakin Reuters-in The Information-a istinadən verdiyi məlumata görə, Apple bu startaplara hələ rəsmi təklif göndərməyib və onların alınması üçün "milyardlarla dollar" xərcləməyə hazır deyil.
Məsələ ilə bağlı Apple, Mistral AI və Perplexity heç bir şərh verməyiblər.
Apple daxilində bu məsələ ilə bağlı fikir ayrılıqları var. Şirkətin vitse-prezidenti Eddi Kyo bu satınalmanın tərəfdarıdır. O, keçmişdə də Netflix və Tesla kimi şirkətlərin alınmasını təklif etmişdi. Əksinə, proqram təminatı üzrə vitse-prezident Kreyq Federiqi isə hesab edir ki, Apple-ın süni intellekt startaplarını almağa ehtiyacı yoxdur və bu texnologiyaları özü inkişaf etdirə bilər.
MacRumors-un qeyd etdiyi kimi, Apple adətən 100 milyon dollardan baha satınalmalar etmir. Yeganə istisna, şirkətin 3 milyard dollara aldığı Beats qulaqlıq istehsalçısıdır.
Məlumat üçün bildirək ki, chat-bot "Le Chat"-i hazırlayan Mistral AI şirkəti 2024-cü ilin iyununda 6 milyard dollar dəyərləndirilmişdi. 2025-ci ilin avqustunda isə FT şirkətin dəyərinin 10 milyard dollara yüksəlməsi barədə məlumat yaymışdı.
Süni intellekt axtarış sisteminin yaradıcısı olan Perplexity isə 2024-cü ilin dekabrında investorlar tərəfindən 9 milyard dollar dəyərləndirilmişdi. Business Insider-in avqust ayında verdiyi məlumata görə, şirkət 20 milyard dollarlıq dəyərlə yeni investisiya cəlb etməyi planlaşdırır.

27 August 2025 11:48
Apple is reportedly considering the acquisition of Mistral AI and Perplexity, two leading AI startups. However, according to Reuters, citing a report by The Information, Apple has not yet made a formal offer to the startups and is hesitant to spend "billions of dollars" on the deal.
So far, Apple, Mistral AI, and Perplexity have not provided any comments on the matter.
There are internal disagreements within Apple regarding the potential acquisition. Eddy Cue, Apple’s senior vice president, is a proponent of the deal, having previously suggested the company acquire Netflix and Tesla. In contrast, Craig Federighi, the senior vice president of software engineering, believes Apple does not need to buy AI startups and can instead develop its own technologies.
As noted by MacRumors, Apple rarely spends more than $100 million on acquisitions. The primary exception was the headphone manufacturer Beats, which the company bought for $3 billion.
For context, Mistral AI, the creator of the "Le Chat" chatbot, was valued at $6 billion in June 2024. In August 2025, the FT reported that the startup was discussing attracting investment at a valuation of $10 billion.
Meanwhile, Perplexity, the developer of the AI-powered search engine, was valued at $9 billion by investors in December 2024. Business Insider reported in August that the company planned to raise investment at a valuation of $20 billion.