Bloomberg-in mənbələrinin verdiyi məlumata görə, Apple şirkətinin rəhbərliyi Perplexity adlı süni intellekt əsaslı axtarış startapını almaq barədə daxili müzakirələr aparıb. Lakin bu müzakirələrin mütləq nəticə verəcəyi barədə heç bir zəmanət yoxdur. Belə bir satınalma Apple-ın Google ilə tərəfdaşlığını itirməsi halında ona əlavə dəstək ola bilər. Qeyd edək ki, ABŞ Ədliyyə Nazirliyi 2025-ci ilin aprelində Google-un digər şirkətlərlə bağladığı müqavilələri ləğv etməsini tələb edib. Bu müqavilələr Google-un smartfonlar və digər cihazlarda standart axtarış sistemi kimi qalmasını təmin edirdi.
Perplexity rəhbərliyi isə belə bir satınalma müzakirələrindən xəbərsiz olduqlarını bildirib. Apple isə məsələyə dair rəsmi açıqlama verməyib.
Eyni zamanda CNBC-nin məlumatına görə, Meta şirkəti də Perplexity-ni almaq niyyətində olub, lakin tərəflər razılığa gəlməyib. Həmçinin The Verge və CNBC-nin məlumatlarında bildirilir ki, Meta əvvəlcə OpenAI-nin keçmiş texnologiya direktoru Mira Muratinin təsis etdiyi Thinking Machines Lab və OpenAI-nin həmtəsisçisi İlya Sutskeverin Safe Superintelligence startaplarına da maraq göstərib.
Nəticədə Meta, Bloomberg-in məlumatına görə, süni intellekt startapı Scale AI-yə 14.3 milyard dollar investisiya qoyaraq şirkətin 49%-ni əldə edib. Bu razılaşma çərçivəsində Scale AI-nin həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Aleksandr Van Meta komandasında yer alıb. Lakin mediada yayılan xəbərlərə görə, Scale AI-nin bəzi müştəriləri bu investisiyadan sonra startapla əməkdaşlığı dayandırmağı düşünürlər.

Apple plans to acquire the AI startup Perplexity
According to sources cited by Bloomberg, Apple’s management has held internal discussions about acquiring Perplexity, an AI-powered search startup. However, these talks do not guarantee a deal will be made. Such an acquisition could provide Apple with additional support in case it loses its partnership with Google. Notably, in April 2025, the U.S. Department of Justice demanded that Google terminate agreements with other companies that make Google the default search engine on smartphones and other devices.
Perplexity’s leadership has stated that they are unaware of any merger or acquisition talks involving the startup. Apple declined to comment on the matter.
At the same time, according to CNBC, Meta also considered acquiring Perplexity but the parties did not reach an agreement. Reports from The Verge and CNBC indicate that Meta also showed interest in acquiring Thinking Machines Lab, founded by former OpenAI CTO Mira Murati, and Safe Superintelligence, co-founded by OpenAI’s Ilya Sutskever.
Ultimately, Bloomberg reports that Meta invested $14.3 billion in AI startup Scale AI, acquiring a 49% stake in the company. As part of the deal, Scale AI’s co-founder and CEO Alexander Wang joined Meta’s team. However, media reports suggest that some of Scale AI’s clients are considering ending their partnerships with the startup following the investment.