Apple Rusiyada "tələb üzrə" VPN tətbiqlərini silməyə başlayıb
Rusiyada internet ciddi şəkildə idarə olunur və senzuraya məruz qalır. Bu səbəbdən Rusiya internet istifadəçiləri məhdudiyyətlərdən yan keçmək və bloklanmış məzmuna daxil olmaq üçün tez-tez VPN xidmətlərindən istifadə edirlər. Ölkənin rabitə nəzarəti orqanı Apple-a Rusiyada qeyri-qanuni olaraq etiketlənmiş məzmuna daxil olmaq üçün istifadə edilən bəzi VPN proqramlarını qadağan etməyi əmr etdi, o cümlədən NordVPN, Proton VPN, Red Shield VPN, Planet VPN, Hidemy.Name VPN, Le VPN və PIA VPN qadağan edildi.
25 VPN proqramı Rusiya Tətbiq Mağazasından silindi
Apple VPN provayderlərinə e-məktublarda dedi: “Roskomnadzor-un tələbi ilə sizə xəbər vermək üçün yazırıq ki, tətbiqiniz Rusiyada qeyri-qanuni məzmunu ehtiva etdiyi üçün Rusiya Tətbiq Mağazasından silinəcək və proqramların nəzərdən keçirilməsi qaydalarına uyğun gəlmir. . Bu silinmə və ya Rusiyadakı qanunlar və tələblərlə bağlı əlavə məlumata ehtiyacınız varsa, birbaşa Roskomnadzor ilə əlaqə saxlamağınızı tövsiyə edirik. Proqramınız Rusiya Tətbiq Mağazasından silinsə də, App Store Connect-də seçdiyiniz digər regionların Tətbiq Mağazalarında hələ də mövcuddur.”
Tətbiqləri silinən şirkətlərdən biri olan Red Shield bu barədə açıqlama verib: “Red Shield VPN 2018-ci ildən bəri Rusiya hakimiyyət orqanlarının bloklama cəhdlərinə məruz qalıb. Biz Rusiya məhkəmələrində bloklamaya etiraz etdik və gözlənildiyi kimi bütün hallarda uduzduq. Sonradan biz AİHM-ə iddia qaldırdıq və bu iş hələ də araşdırılır”.
Rusiyada VPN niyə qadağandır?
Putin 2017-ci ilin iyulunda VPN xidmətlərini, etibarnamələrini və Tor-u qadağan edən qanun layihəsini imzalasa da, Rusiya hakimiyyəti Roskomnadzor-a sorğu ilə 10 VPN provayderinə öz sistemlərini Rusiyanın Dövlət İnformasiya Sisteminə (FGIS) göndərmək əmri verdi ki, istifadəçilərin bloklanmış saytlara girişini avtomatik bloklasınlar. Bu, 2019-cu ilin martına qədər tətbiq edilmədi, onlar qoşulmalıdırlar. O zaman yalnız Kasperski öz sistemlərini FGIS-ə qoşurdu.
Təxminən bir il sonra Roskomnadzor kibercinayətkarların bomba təhdidləri göndərmək üçün VPN-lərdən istifadə etdiyini bildirərək ProtonVPN və ProtonMail e-poçt xidmətlərini blokladı. 2021-ci ilin iyun ayında Opera VPN, Cloudflare, Betternet də daxil olmaqla altıdan çox VPN qadağan edildi.

Apple has started removing "on-demand" VPN apps in Russia
In Russia, the internet is strictly controlled and censored. For this reason, Russian internet users often use VPN services to bypass restrictions and access blocked content. The country's communications watchdog has ordered Apple to ban some VPN apps used to access content labeled illegal in Russia, including NordVPN, Proton VPN, Red Shield VPN, Planet VPN, Hidemy.Name VPN, Le VPN and PIA VPN is banned.
25 VPN apps removed from Russian App Store
Apple said in emails to VPN providers: “At the request of Roskomnadzor, we are writing to inform you that your app will be removed from the Russian App Store because it contains content that is illegal in Russia and does not comply with app review rules. . If you need more information about this removal or the laws and requirements in Russia, we recommend that you contact Roskomnadzor directly. Although your app has been removed from the Russian App Store, it is still available in the App Stores of other regions that you selected in App Store Connect.”
Red Shield, one of the companies whose apps were removed, said: “Red Shield VPN has been subject to blocking attempts by Russian authorities since 2018. We challenged the blocking in the Russian courts and, as expected, lost in all cases. Later, we filed a case with the ECHR, and this case is still under investigation."
Why is VPN banned in Russia?
Although Putin signed a bill banning VPN services, proxies, and Tor in July 2017, Russian authorities have requested Roskomnadzor to order 10 VPN providers to submit their systems to Russia's State Information System (FGIS) to automatically block users' access to blocked sites. block them. It wasn't implemented until March 2019, they have to join. At that time, only Kaspersky connected its systems to FGIS.
About a year later, Roskomnadzor blocked email services ProtonVPN and ProtonMail, saying that cybercriminals were using VPNs to send bomb threats. More than six VPNs were banned in June 2021, including Opera VPN, Cloudflare, Betternet.