19 Oktyabr 2025 12:30
Böyük Britaniyada ev alqı-satqısı prosesinin müxtəlif mərhələlərini birləşdirən fintex və daşınmaz əmlak platforması “OneDome” dövlətə məxsus televiziya kanalı Channel 4-dən 7,5 milyon funt sterlinq (10 milyon dollar) investisiya alıb. Bu, Channel 4-ün media qarşılığında pay (media-for-equity) proqramı çərçivəsində həyata keçirilən sonuncu investisiyadır.
“OneDome” tərəfindən təqdim edilən HomeBuyer xidməti ev alanlara ipoteka məsləhəti, hüquqi sənədləşmə və əməliyyatın idarə olunması kimi mərhələləri ilə bağlı xidmət təklif edir.
Şirkət bu ilin əvvəlində Goldman Sachs kimi nüfuzlu investorların dəstəklədiyi onlayn ipoteka platforması “Trussle” startapını satın almışdı.
“OneDome” növbəti beş il ərzində Böyük Britaniyada bütün ev alqı-satqısı əməliyyatlarının 10 faizində iştirak etməyi qarşısına məqsəd qoyub.
“Trussle”nin alınmasından sonra şirkət artıq illik 5 milyard funt sterlinqə yaxın ipoteka kreditinin verilməsinə vasitəçilik edir və hər ay minlərlə daşınmaz əmlak əməliyyatını həyata keçirir.
Müqaviləyə əsasən, Channel 4 Ventures ilkin mərhələdə “OneDome”a 5 milyon funt dəyərində media resursu təqdim edəcək. Daha 2,5 milyon funt isə müəyyən biznes nəticələrinə nail olunduqdan sonra əlavə investisiya kimi yatırılacaq.
Tərəflərin planına görə, bu əməkdaşlıq çərçivəsində 2026-cı ildə HomeBuyer xidmətini tanıtmaq üçün genişmiqyaslı reklam kampaniyası başlanacaq.
“OneDome” startapı artıq mənfəətli fəaliyyət göstərdiyini (profit) bildirir və 2026-cı ilin sonunadək gəlirlərini üç dəfə artırmağı planlaşdırır.
Startapın təsisçisi və baş icraçı direktoru, azərbaycanlı Babək İsmayıldır O mediaya açıqlamasında deyib:
“Evin alınması prosesi hazırda çox mürəkkəb və stresslidir. İnsanlar işdən sonra müxtəlif xidmət təminatçıları ilə əlaqə saxlamaq məcburiyyətində qalırlar. Biz isə alıcılara bütün bu mərhələləri birləşdirən, sabit qiymətə təqdim olunan vahid xidmət paketi təklif edirik.”
Channel 4 Ventures-in rəhbəri Vinay Solanki isə bildirib ki, bu əməkdaşlıq televiziyanın güclü reklam imkanlarını investisiya təcrübəsi ilə birləşdirərək şirkətlərə əlavə dəyər qazandırır:
“OneDome ev alqı-satqısı kimi çətin və mühüm bir prosesi daha sadə, şəffaf və sürətli etməyə çalışır. Şirkət artıq Böyük Britaniyada ən sürətlə böyüyən startaplardan biridir və biz onun bu sahədə dönüş yarada biləcəyinə inanırıq.”
“OneDome” bu investisiyanı ilin sonunadək açıqlanacaq daha geniş maliyyələşdirmə raundunun bir hissəsi olduğunu bildirib.

Onedome startup founded by Babek Ismayil receives $10 million in investment
OneDome, a fintech and real estate platform that integrates various stages of the home buying process in the UK, has received a £7.5 million ($10 million) investment from state-owned broadcaster Channel 4. This is the latest investment made under Channel 4’s media-for-equity programme.
OneDome’s HomeBuyer service offers homebuyers a range of services including mortgage advice, legal documentation and transaction management.
Earlier this year, the company acquired Trussle, an online mortgage platform backed by high-profile investors including Goldman Sachs.
OneDome aims to account for 10 per cent of all home buying transactions in the UK within the next five years.
Since the acquisition of Trussle, the company now brokers around £5 billion in mortgages annually and processes thousands of property transactions every month.
Under the agreement, Channel 4 Ventures will initially provide OneDome with £5 million in media resources. A further £2.5 million will be invested as additional investment once certain business results have been achieved.
According to the plan of the parties, a large-scale advertising campaign will be launched in 2026 to promote the HomeBuyer service as part of this partnership.
The OneDome startup is already profitable and plans to triple its revenue by the end of 2026.
The founder and CEO of the startup, Azerbaijani Babek Ismayildır O, said in a statement to the media:
“The process of buying a house is currently very complicated and stressful. People are forced to contact various service providers after work. We offer buyers a single service package that combines all these stages, provided at a fixed price.”
Vinay Solanki, head of Channel 4 Ventures, said that this partnership brings added value to the companies by combining the strong advertising capabilities of television with investment experience:
“OneDome aims to make the complex and important process of buying and selling a home simpler, more transparent and faster. The company is already one of the fastest growing startups in the UK and we believe it can revolutionize this sector.”
OneDome said that this investment is part of a wider funding round that will be announced by the end of the year.