Apple Safari Brauzerinə süni intellekt axtarış mühərrikləri əlavə edir
Apple, Safari brauzerinə OpenAI, Perplexity və Anthropic kimi AI axtarış mühərriklərini əlavə etməyi planlaşdırır. Bu barədə Bloomberg çərşənbə günü məlumat yayıb.
Apple-ın Xidmətlər üzrə Baş vitse-prezidenti Eddy Cue, bu açıqlamanı ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin Alphabet-ə qarşı açdığı iddianın məhkəməsində verdiyi ifadəsində bildirib. Cue, Apple və Google arasında illik təxminən 20 milyard dollar dəyərində olan müqaviləni izah edərkən, Google-un Safari brauzerində əsas axtarış mühərriki olmasını qeyd edib.
Cue, Safari-də axtarışların keçən ay ilk dəfə azaldığını və bu dəyişiklikləri AI-nin artan istifadəsi ilə əlaqələndirdiyini vurğulayıb. O, həmçinin AI axtarış mühərriklərinin gələcəkdə ənənəvi axtarış mühərrikləri, o cümlədən Google-u əvəz edəcəyini düşünür və buna görə də Apple-ın bu xidmətləri brauzerinə əlavə etmək üçün fəal şəkildə işlər apardığını bildirib. Lakin Cue, bu xidmətlərin hələ də təkmilləşməli olduğunu vurğulayaraq, onların Safari-də əsas axtarış mühərriki olmasının hələ mümkün olmadığını qeyd edib.

Apple Plans to Add AI Search Engines Like OpenAI, Perplexity, and Anthropic to Safari
Apple is planning to integrate AI search engines such as OpenAI, Perplexity, and Anthropic into its Safari browser, Bloomberg reported on Wednesday.
Eddy Cue, Apple’s Senior Vice President of Services, made this statement during his testimony in the U.S. Justice Department’s lawsuit against Alphabet. Cue discussed the estimated $20 billion annual deal between Apple and Google, which makes Google the default search engine on Safari.
Cue noted that searches on Safari declined for the first time last month, attributing this change to the growing use of AI. He also mentioned that AI search engines are likely to replace traditional search engines like Google in the future, which is why Apple is actively working to add these services to its browser. However, Cue emphasized that these AI services are not yet ready to become the default search engine, as they still require further improvement.