Apple yeni nəsil “CarPlay Ultra” avtomobil interfeysini istifadəyə verib
Apple şirkəti üç il əvvəl təqdim etdiyi və avtomobil texnologiyasında yeni mərhələ hesab edilən CarPlay sisteminin yeni versiyası — “CarPlay Ultra” proqram təminatını rəsmi olaraq istifadəyə verib. Yeni nəsil interfeys ilk olaraq Aston Martin markalı avtomobillərdə, ABŞ və Kanadada əlçatan olacaq.
Yeni CarPlay Ultra əvvəlki versiyalardan fərqli olaraq, yalnız mərkəzi sensor ekranı deyil, həm də sürücünün qarşısındakı rəqəmsal paneli əhatə edir və avtomobilin sistemləri ilə daha dərin inteqrasiya olunur. Bu, sürət, yanacaq sərfiyyatı, səyahət məlumatları və suyun temperaturu kimi vacib göstəricilərin birbaşa CarPlay interfeysində əks olunmasına imkan yaradır.
Yeni sistem, yalnız iPhone 12 və daha yeni modellərdə, həmçinin iOS 18.5 və ya daha yüksək əməliyyat sistemi versiyası ilə işlədikdə, bəzi avtomobil funksiyalarını birbaşa idarə etməyə şərait yaradacaq. Eyni zamanda, təhlükəsizlik baxımından vacib funksiyalar — məsələn, geri baxış kameraları — CarPlay interfeysindən asılı olmayaraq avtomatik aktivləşəcək.
Apple şirkəti bildirib ki, bəzi mövcud Aston Martin modellərinə də yaxın həftələrdə diler mərkəzləri vasitəsilə proqram təminatı yeniləməsi ilə CarPlay Ultra əlavə ediləcək. Eyni zamanda, Hyundai, Kia və Genesis markaları da bu yeni sistemə keçid üçün Apple ilə əməkdaşlığa razılıq verib.
Apple CarPlay Ultra-nın istifadəyə verilməsi ilə Google-un Android Auto platformasına qarşı rəqabətdə önəmli bir addım atmış olur. Qeyd edək ki, bu yaxınlarda Google, Gemini adlı generativ süni intellektini Android Auto sisteminə inteqrasiya etdiyini açıqlayıb.
Yeni interfeysin təqdimatındakı gecikmənin əsas səbəblərindən biri isə Apple-ın avtomobil istehsalçıları ilə brend və dizayn fərqliliklərini uyğunlaşdırmaq üçün apardığı xüsusi işlər olub. Şirkət bildirir ki, Aston Martin kimi istehsalçılarla sıx əməkdaşlıq nəticəsində fərdi vizual temalar və istifadəçi tərəfindən tənzimlənə bilən dizaynlar yaradılıb.
Bununla belə, 2022-ci ildə WWDC təqdimatında Apple CarPlay Ultra-nı 14 avtomobil markası ilə təqdim edəcəyini bəyan etsə də, bu markalardan biri — Mercedes-Benz — artıq bu sistemdən imtina etdiyini açıqlayıb.
Nəticə olaraq, CarPlay Ultra — sadə interfeysdən daha çox, tam bir avtomobil idarəetmə platformasına çevrilərək Apple-ın avtomobil texnologiyalarında daha dərin rol oynamasının siqnalını verir.

Apple has officially launched the new version of its CarPlay software — “CarPlay Ultra”, which it introduced three years ago and described as a new milestone in automotive technology. The next-generation interface will first be available in Aston Martin vehicles across the United States and Canada.
Unlike previous versions, CarPlay Ultra extends beyond the central touchscreen and also integrates with the driver’s digital dashboard, offering deeper integration with the vehicle’s internal systems. This allows key information such as speed, fuel consumption, trip data, and water temperature to be displayed directly on the CarPlay interface.
The new system can control certain vehicle functions, but only when used with an iPhone 12 or newer, running iOS 18.5 or later. At the same time, essential safety functions — such as rear-view cameras — will continue to operate independently of the CarPlay interface, ensuring driver safety.
Apple has stated that some existing Aston Martin models will also receive CarPlay Ultra via a software update through local dealerships in the coming weeks. In addition, Hyundai, Kia, and Genesis have agreed to collaborate with Apple to adopt the new system in their upcoming models.
With the launch of CarPlay Ultra, Apple takes a significant step forward in competing with Google’s Android Auto platform, which recently announced the integration of its generative AI model, Gemini, into the system.
One reason for the delayed rollout, Apple says, was the extensive work required to align the software’s visual identity with each automaker’s brand and design philosophy. The company notes that close collaboration with manufacturers like Aston Martin enabled the development of custom themes and user-personalizable designs.
However, despite Apple’s initial 2022 WWDC announcement that CarPlay Ultra would be available across 14 car brands, at least one of them — Mercedes-Benz — has since publicly declined to adopt the system.
In conclusion, CarPlay Ultra marks a transition from a basic infotainment interface to a comprehensive vehicle management platform, signaling Apple’s deeper involvement in the automotive technology sector.