Avropa Komissiyası rəqəmsal transformasiyanı sürətləndirmək və qlobal texnologiya yarışında daha güclü mövqe əldə etmək üçün 1,3 milyard avroluq investisiya ayırıb. Bu vəsait, "Rəqəmsal Avropa Proqramı" çərçivəsində süni intellekt, kibertəhlükəsizlik və rəqəmsal bacarıqların inkişafına yönəldiləcək.
Komissiya investisiyanın böyük hissəsini süni intellekt tədqiqatları, məlumat infrastrukturu və təhlükəsiz rəqəmsal xidmətlərin inkişafı üçün ayırmağı planlaşdırır. Bu çərçivədə Avropa miqyasında rəqəmsal innovasiyaları təşviq edən layihələrə dəstək veriləcək və texnologiya startapları üçün yeni maliyyə imkanları yaradılacaq. Kibertəhlükəsizlik sahəsində isə daha güclü həllər hazırlanması üçün yeni tədqiqat və tədris proqramları maliyyələşdiriləcək.
Avropa Komissiyasının Rəqəmsal İnkişaf üzrə rəhbəri Henna Virkkunen mövzu ilə bağlı açıqlamasında bildirib ki, “Avropanın texnologiya sahəsində liderliyini qorumaq üçün qabaqcıl texnologiyalara investisiya qoymaq və vətəndaşların rəqəmsal bacarıqlarını artırmaq əsas prioritetlərdəndir. ‘Rəqəmsal Avropa Proqramı’ bu məqsədlərə çatmaq üçün mühüm bir addımdır.”
Layihə çərçivəsində rəqəmsal bacarıqlara yönələn investisiyalar Avropa işçi qüvvəsinin texnoloji yeniliklərə uyğunlaşmasını təmin etməyi hədəfləyir. Xüsusilə gənclər və böyüklər üçün təhsil proqramları, süni intellekt və data elmi kimi sahələrdə ixtisaslaşmanı təşviq edən layihələr həyata keçiriləcək. Bundan əlavə, texnologiya yönümlü sertifikasiya proqramlarına maliyyə dəstəyi veriləcək ki, bu da rəqəmsal sektorda yüksək ixtisaslı kadrların yetişdirilməsinə kömək edəcək.
Bu investisiya Avropa İttifaqının texnologiya və rəqəmsal təhlükəsizlik sahəsində müstəqilliyini gücləndirmək üçün atdığı ən böyük addımlardan biri hesab olunur.

The European Union will invest €1.3 billion in artificial intelligence and cybersecurity
The European Commission has allocated an investment of €1.3 billion to accelerate digital transformation and strengthen its position in the global technology race. This funding will be directed towards the development of artificial intelligence, cybersecurity, and digital skills under the "Digital Europe Programme."
The Commission plans to allocate a significant portion of the investment to AI research, data infrastructure, and the development of secure digital services. Projects that promote digital innovation across Europe will be supported, and new funding opportunities for technology startups will be created. In the cybersecurity sector, new research and training programs will be financed to develop stronger solutions.
Henna Virkkunen, the European Commission's Digital Development Leader, stated that "Investing in advanced technologies and enhancing citizens' digital skills are key priorities to maintain Europe's leadership in technology. The 'Digital Europe Programme' is a crucial step toward achieving these goals."
The investments aimed at digital skills will help the European workforce adapt to technological innovations. Specifically, education programs for both young people and adults will be launched, promoting specialization in fields such as artificial intelligence and data science. Additionally, financial support will be provided for technology-focused certification programs, which will help train highly skilled personnel for the digital sector.
This investment is considered one of the largest steps taken by the European Union to strengthen its independence in technology and digital security.