Avstraliyanın ən varlı şəxsi və mədən sənayesi maqnatı Gina Rinehart Elon Maskın kosmik texnologiyalar şirkəti SpaceX-in rekord həcmli IPO-sunda 1 milyard ABŞ dollarından çox dəyərində pay əldə edib. Bu barədə Wall Street Journal məsələ ilə tanış mənbəyə istinadən məlumat yayıb.
Rinehartın rəhbərlik etdiyi Hancock Prospecting şirkəti sərmayənin dəqiq məbləğini təsdiqləməsə də, bunu şirkət üçün əhəmiyyətli investisiya kimi qiymətləndirib. Gina Rinehart bildirib ki, SpaceX texnoloji baxımdan üstün imkanlara malik, strateji əhəmiyyətli sahələrdə fəaliyyət göstərən və uzunmüddətli inkişaf potensialı olan nadir şirkətlərdən biridir.
Şirkət gələcəkdə SpaceX-in ehtiyac duyduğu kritik mineralların tədarükündə iştirak etməyi planlaşdırır. Hancock Prospecting hazırda nadir torpaq elementləri və litium istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən bir sıra iri şirkətlərə sərmayə yatırıb.
SpaceX səhmləri birjada ilk ticarət günündə 19 faiz bahalaşaraq şirkətin bazar dəyərini 2 trilyon dollardan yuxarı qaldırıb. Bununla da SpaceX ABŞ-ın ən dəyərli altıncı şirkətinə çevrilib.

Australia's richest person and mining magnate Gina Rinehart has acquired a stake worth more than $1 billion in Elon Musk's space technology company SpaceX in a record-breaking IPO, the Wall Street Journal reported, citing a source familiar with the matter.
Hancock Prospecting, which Rinehart heads, did not confirm the exact amount of the investment, but described it as a significant investment for the company. Gina Rinehart said that SpaceX is one of the few companies with technological superiority, operating in strategically important areas and with long-term growth potential.
The company plans to participate in the supply of critical minerals that SpaceX needs in the future. Hancock Prospecting currently invests in a number of large companies operating in the production of rare earth elements and lithium.
SpaceX shares rose 19 percent on the first day of trading on the stock exchange, raising the company's market value to more than $2 trillion. This makes SpaceX the sixth most valuable company in the United States.