Elektron Büdcə Bələdçisi portalı istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyi büdcə proseslərində ictimaiyyətin daha geniş iştirakının təmin edilməsi, şəffaflığın və operativliyin artırılması, vahid informasiya bazasının formalaşdırılması, habelə büdcə proseslərində rəqəmsal həllərin tətbiqini genişləndirmək məqsədilə “e-budget.maliyye.gov.az” (Elektron Büdcə Bələdçisi) portalını istifadəyə verib.
Yeni portal dövlət maliyyəsinin idarə olunması sahəsində həyata keçirilən institusional və rəqəmsal islahatların tərkib hissəsi olmaqla, dövlət və icmal büdcələrə dair məlumatların mərkəzləşdirilmiş şəkildə toplanmasını və idarə olunmasını təmin edir.
Elektron Büdcə Bələdçisi vasitəsilə budcə siyasətinin prinsipləri, büdcə prosesi, qanunvericilik, icmal və dövlət büdcələrinin proqnoz göstəriciləri, gəlir və xərcləri, dövlət büdcəsinin funksional və iqtisadi təsnifatlar üzrə xərcləri, büdcə proqramları və digər əsas maliyyə göstəriciləri, eləcə də dövlət borcu və borcun idarə edilməsi ilə bağlı xərclər strukturlaşdırılmış və anlaşılan formada təqdim olunur. Sistemə inteqrasiya olunmuş analitik və vizual alətlər büdcə göstəricilərinin izlənilməsinə, müqayisəli təhlillərin aparılmasına və məlumatların qrafik formada təqdim edilməsinə imkan yaradır.
Beynəlxalq fiskal diaqnostika alətlərinin, xüsusilə də Açıq Büdcə Sorğusunun metodologiyasına və tələblərinə uyğun olaraq hazırlanan portal büdcə məlumatlarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, büdcə şəffaflığının və hesabatlılığının artırılması istiqamətində Maliyyə Nazirliyi tərəfindən son dövrlərdə həyata keçirilən tədbirlərin tərkib hissəsidir.
Bu təşəbbüs eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal dövlət maliyyəsi modelinin formalaşdırılmasına və qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrin tətbiqinə yönəlmiş mühüm addımdır.

Electronic Budget Guide portal launched
The Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan has launched the “e-budget.maliyye.gov.az” (Electronic Budget Guide) portal in order to ensure wider public participation in budget processes, increase transparency and efficiency, form a unified information base, as well as expand the application of digital solutions in budget processes.
The new portal, being an integral part of the institutional and digital reforms implemented in the field of public finance management, ensures the centralized collection and management of information on state and consolidated budgets.
Through the Electronic Budget Guide, the principles of budget policy, the budget process, legislation, forecast indicators of consolidated and state budgets, income and expenditures, expenditures of the state budget by functional and economic classifications, budget programs and other key financial indicators, as well as expenditures related to public debt and debt management are presented in a structured and understandable form. Analytical and visual tools integrated into the system allow for monitoring budget indicators, conducting comparative analyses, and presenting information in graphical form.
The portal, developed in accordance with the methodology and requirements of international fiscal diagnostic tools, in particular the Open Budget Survey, is part of the recent measures taken by the Ministry of Finance to expand access to budget information and increase budget transparency and accountability.
This initiative is also an important step towards the formation of a digital public finance model in the Republic of Azerbaijan and the application of advanced international practices.