Azərbaycan 800 Milyon Dollarlıq peyk layihəsi üçün SpaceX təklifini dəyərləndirir
Azərbaycan yeni nəsil rabitə peykinin hazırlanması ilə bağlı beynəlxalq tenderin final mərhələsinə keçib. Layihə ölkənin uzunmüddətli rabitə tələbatını qarşılayacaq və kosmik infrastrukturuna yüksək səviyyədə texnoloji imkanlar qazandıracaq. Peykin dəyəri onun texniki konfiqurasiyasından asılı olaraq 300 milyon ilə 800 milyon ABŞ dolları arasında dəyişə bilər.
Hazırda tenderin son mərhələsində dünyanın aparıcı aerokosmik şirkətlərindən dördü yer alır: Fransa–İtaliya mənşəli Thales Alenia Space, Türkiyənin Turkish Aerospace Industries (TUSAŞ), ABŞ-ın SpaceX şirkəti və digər bir beynəlxalq namizəd. Seçiləcək peyk sistemi beynəlxalq standartlara uyğun olacaq və Azərbaycanın rabitə texnologiyaları sahəsində müstəqilliyini və imkanlarını daha da genişləndirəcək.
Azərbaycanın kosmik sahədə atdığı bu addımlar təkcə rabitə peykləri ilə məhdudlaşmır. 2023-cü ilin oktyabrında Azercosmos tərəfindən beynəlxalq tərəfdaşla imzalanan 120 milyon dollarlıq müqaviləyə əsasən, iki müşahidə peykinin istehsalı nəzərdə tutulur. Onlardan biri xaricdə, digəri isə 2026-cı ildən etibarən Azərbaycanda istehsal olunacaq və hər iki peykin 2028-ci ildə orbitə buraxılması planlaşdırılır.
Layihə yalnız texniki inkişafı deyil, eyni zamanda texnologiya transferi və yerli mütəxəssislərin hazırlanmasını da əhatə edir. Bu isə Azərbaycanın kosmik sənayesi sahəsində milli potensialını gücləndirmək və gələcəkdə daha böyük layihələrə öz resursları ilə imza atmaq üçün strateji əhəmiyyət daşıyır.

Azerbaijan has entered the final stage of an international tender for the development of a new generation of communications satellite. The project will meet the country's long-term communications needs and provide high-level technological capabilities to its space infrastructure. The cost of the satellite, depending on its technical configuration, can range from 300 million to 800 million US dollars.
Currently, the final stage of the tender includes four of the world's leading aerospace companies: Thales Alenia Space of Franco-Italian origin, Turkish Aerospace Industries (TUSAŞ) of Turkey, the US company SpaceX and another international candidate. The selected satellite system will comply with international standards and will further expand Azerbaijan's independence and capabilities in the field of communications technologies.
These steps taken by Azerbaijan in the space sector are not limited to communications satellites. According to the $120 million contract signed by Azercosmos with an international partner in October 2023, it is planned to produce two observation satellites. One of them will be manufactured abroad, and the other in Azerbaijan from 2026, and both satellites are planned to be launched into orbit in 2028.
The project covers not only technical development, but also technology transfer and training of local specialists. This is of strategic importance for strengthening Azerbaijan's national potential in the space industry and for undertaking larger projects with its own resources in the future.