Azərbaycanda bank kartlarından pul oğurlayan Türkiyə vətəndaşı həbs edilib
Azərbaycanda uzun müddətdir ailəsi ilə yaşayan və oturum hüququ alan Ertoğrul Akdemir ölkədə fəaliyyət göstərən bankların adından saxta profillər yaradaraq elanlar paylaşıb.
Məlumata görə, həmin profillərdə paylaşılan elanlarda göstərib ki, banklar xüsusi kampaniyalar keçirir. Həmçinin bahalı hədiyyələri də qazanc kimi göstərib.
Sosial şəbəkə istifadəçiləri kampaniyalara qoşulmaq üçün müəyyən linklərə daxil olaraq, şəxsi məlumatlarını, eləcə də kart hesablarının detallarını orada qeyd ediblər.
Ertoğrul Akdemir və onunla əlbir olan şəxslər həmin bank kartlarına daxil olaraq, müxtəlif məbləğdə pullar oğurlayıblar.
İş üzrə ümümi zərər 78 min manatdır.
Bu məbləğin bir qisminə təqsirləndirilən şəxs kriptovalyuta alıb. Qalan pulları isə tanışlarının nömrələrinə elektron pul kisəsi vasitəsi ilə köçürərək, sonradan nağdlaşdırıb.
Ertoğrul Akdemir barəsində cinayət işi üzrə ibtidai istintaq başa çatıb və baxılması üçün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.
Hakim Elnur Nuriyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə Ertoğrul Akdemir törətdiyi əməlləri etiraf edib. İş üzrə zərərçəkən şəxslər təqsirləndirilən şəxsə qarşı şikayətçi olaraq pullarını tələb ediblər.
İş üzrə məhkəmə istintaqı başa çatıb. Prokuror çıxış edərək Ertoğrul Akdemirin 7 il 6 ay azadlıqdan məhrum edilməsini məhkəməyə təklif edib.
Təqsirləndirilən şəxsin vəkili Eynulla Vəliyev müdafiə çıxışına hazırlaşmaq üçün məhkəmədən vaxt istəyib: “Təqsirləndirilən şəxsin ailəsi Vətən müharibəsi dövründə orduya dəstək məqsədilə ciddi işlər görüb. Bu barədə məhkəməyə sənədlər təqdim edəcəyəm”.

Turkish citizen living in Azerbaijan arrested for creating fake bank profiles and stealing money
Ertoğrul Akdemir, a Turkish national who has been living in Azerbaijan with his family for a long time and holds a residence permit, created fake social media profiles using the names of local banks operating in the country.
According to the information, the fake profiles advertised supposed special campaigns organized by banks, promising expensive gifts as part of the prizes.
Social media users, believing these ads, clicked on the provided links and entered their personal details, including bank card information.
Akdemir and his accomplices used this data to access the victims' accounts and steal various amounts of money. The total damage caused by their actions is estimated at 78,000 AZN (Azerbaijani manats).
Part of the stolen money was reportedly used by the accused to purchase cryptocurrency. The remaining funds were transferred to acquaintances through electronic wallets and later withdrawn in cash.
The preliminary investigation has been completed, and the criminal case against Akdemir has been submitted to the Baku Court of Grave Crimes.
During the hearing, presided over by Judge Elnur Nuriyev, Akdemir confessed to his crimes. The victims demanded compensation and expressed their grievances during the trial.
The court investigation has concluded. The prosecutor has requested a prison sentence of 7 years and 6 months for Akdemir.
His defense attorney, Eynulla Valiyev, asked the court for additional time to prepare his defense, noting that the defendant’s family had contributed significantly to the military efforts during the Second Karabakh War. Supporting documents will be submitted at the next hearing.