Azərbaycanda “ChatGPT”nin bazar payı azalıb
Bu ilin oktyabr ayında Azərbaycanda süni intellekt əsaslı “chatbot”lar arasında “ChatGPT” bütün platformalarda — kompüterlərdə, mobil cihazlarda və planşetlərdə — 93,55 % bazar payı ilə liderliyini qoruyub.
“Statcounter” agentliyinin son hesabatına əsasən, bu göstərici sentyabr ayı ilə müqayisədə 1,53 faiz bəndi azalıb.
İkinci yerdə qərarlaşan “Microsoft Copilot” oktyabr ayında 2,42 % bazar payına sahib olub. Bu isə əvvəlki ayla müqayisədə 0,41 faiz bəndi artım deməkdir. Onu “Google Gemini” izləyir — şirkətin bazar payı ay ərzində 1,31 faiz bəndi artaraq 2,32 %-ə çatıb.
Dördüncü sırada olan “Perplexity” platformasının payı oktyabr ayında bir qədər azalıb və 1,51 % təşkil edib (–0,11 faiz bəndi). İlk beşliyi isə “Claude” tamamlayır — onun bazar payı 0,2 % olub, bu da sentyabra nisbətən 0,08 faiz bəndi az nəticədir.
Agentliyin məlumatına görə, müxtəlif platformalar üzrə süni intellekt “chatbot”larının bazar payı aşağıdakı kimidir:

In October of this year, ChatGPT maintained its leadership among AI-powered chatbots in Azerbaijan across all platforms — including computers, mobile devices, and tablets — with a market share of 93.55%.
According to the latest report by Statcounter, this figure represents a 1.53 percentage point decrease compared to September.
In second place, Microsoft Copilot achieved a 2.42% market share in October, marking a 0.41 percentage point increase from the previous month. It is followed by Google Gemini, whose market share rose by 1.31 percentage points during the month to reach 2.32%.
Perplexity ranked fourth, with its share slightly declining to 1.51% (–0.11 percentage points). Completing the top five is Claude, which held 0.2% of the market — 0.08 percentage points lower than in September.
According to the agency, the market share distribution of AI chatbots across different platforms is as follows: