Azərbaycanda domen adlarının idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi üzrə plan hazırlanacaq
İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (İKTA) qlobal internet idarəçiliyində mühüm rol oynayan ICANN (Təyin olunmuş Adlar və Nömrələr üzrə İnternet Korporasiyası) ilə əlaqələri dərinləşdirir. Bu çərçivədə İKTA-nın İdarə Heyətinin sədri Nail Mərdanov və ICANN-ın vitse-prezidenti Kris Mondini arasında görüş keçirilib.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyindən verilən məlumata görə, bu görüş Bakıda baş tutan Ümumdünya Telekommunikasiya İnkişafı Konfransı zamanı başladılan müzakirələrin məntiqi davamıdır. Tərəflər Azərbaycanın milli domen adları sisteminin təkmilləşdirilməsi, DNS infrastrukturunun dayanıqlığının təmin edilməsi və daha təhlükəsiz internet mühitinin yaradılması yollarını müzakirə ediblər. Xüsusilə, Azərbaycanın qlobal internet idarəçiliyi proseslərinə daha fəal qoşulması və beynəlxalq təcrübənin ölkəmizdə tətbiqinin vacibliyi vurğulanıb.
Görüşdə praktiki əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunulub. ICANN tərəfindən İKTA əməkdaşları və yerli mütəxəssislər üçün texniki təlimlərin, seminarların təşkili, eləcə də qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsində ekspert dəstəyinin göstərilməsi imkanları nəzərdən keçirilib. ICANN rəsmiləri Azərbaycanın regionda rəqəmsal inkişafa verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirərək bu istiqamətdə dəstək verməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
İKTA sədri Nail Mərdanov Agentliyin fəaliyyətə başladığı dövrdən etibarən sahə üzrə monitorinqlər apardığını diqqətə çatdırıb. O, domen adları sistemində mövcud olan boşluqlar, qanunvericiliyə uyğunsuzluqlar və həm dövlət qurumlarının, həm də cəmiyyətin bu sahədəki narahatlıqları barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, şəffaflığın və dayanıqlığın təmin edilməsi üçün ICANN ilə sıx əməkdaşlıq zəruridir.
Yekunda tərəflər əməkdaşlığı rəsmiləşdirmək üçün razılığa gəliblər. Yaxın aylarda Azərbaycanda domen idarəçiliyinin inkişafına dair birgə Yol Xəritəsinin hazırlanması və texniki sessiyaların keçirilməsi qərara alınıb.

The Information and Communication Technologies Agency (ICTA) is deepening its ties with ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), which plays a key role in global internet governance. Within this framework, a meeting was held between Nail Merdanov, Chairman of ICTA’s Board, and ICANN Vice President Chris Mondini.
According to the Ministry of Digital Development and Transport, this meeting is a continuation of discussions initiated during the World Telecommunication Development Conference held in Baku. The parties discussed ways to improve Azerbaijan’s national domain name system, ensure the resilience of DNS infrastructure, and create a safer internet environment. In particular, the importance of Azerbaijan’s more active participation in global internet governance processes and the application of international best practices in the country was emphasized.
Practical cooperation issues were also addressed during the meeting. ICANN considered the possibility of organizing technical trainings and seminars for ICTA staff and local specialists, as well as providing expert support for improving the legislative framework. ICANN officials praised Azerbaijan’s contributions to regional digital development and expressed their readiness to support the country in this direction.
ICTA Chairman Nail Merdanov noted that the Agency has been conducting sectoral monitoring since its establishment. He highlighted existing gaps in the domain name system, inconsistencies with legislation, and concerns raised by both government bodies and the public. He stressed that close cooperation with ICANN is essential to ensure transparency and resilience.
In conclusion, the parties agreed to formalize their cooperation. In the coming months, a joint roadmap for the development of domain management in Azerbaijan will be prepared, and technical sessions will be held.