Mərkəzi Bank qumar oyunlarına görə “Paysis”in bütün ödəniş əməliyyatlarını dayandırıb
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) "Paysis" MMC-nin fəaliyyətinə ciddi məhdudiyyətlər tətbiq edib. Tənzimləyici qurumun qərarına əsasən, şirkət lisenziyası daxilində həyata keçirdiyi bütün ödəniş xidmətlərini müvəqqəti olaraq dayandırmalıdır. Bu qadağadan yeganə istisna kimi, vətəndaşların vəsaitlərinin geri qaytarılması əməliyyatlarına icazə verilib.
Bu sərt tədbirin görülməsinə səbəb hüquq-mühafizə orqanlarının apardığı araşdırmalardır. Baş prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin məlumatına görə, "Paysis" MMC və onun rəhbərliyi internet resursları vasitəsilə qanunsuz qumar oyunlarının təşkilində və digər qanunazidd əməllərdə ittiham olunur. Artıq toplanmış materiallar baxılması üçün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib.
Mərkəzi Bank bəyan edib ki, məhkəmənin yekun qərarı qüvvəyə minənə qədər şirkətin fəaliyyəti dondurulmuş vəziyyətdə qalacaq. Bu addım "Ödəniş xidmətləri və ödəniş sistemləri haqqında" Qanunun 63.1-ci maddəsinə istinadən atılıb.

The Central Bank of Azerbaijan (CBA) has imposed strict restrictions on the operations of Paysis LLC. According to the regulator’s decision, the company must temporarily suspend all payment services carried out under its license. The only exception to this ban is the processing of refunds for citizens’ funds.
The stringent measure comes as a result of investigations conducted by law enforcement agencies. According to the Anti-Corruption Department under the Prosecutor General’s Office, Paysis LLC and its management are accused of organizing illegal gambling and other unlawful activities through online platforms. The collected materials have already been submitted to the Baku Serious Crimes Court for review.
The Central Bank stated that the company’s operations will remain frozen until a final court decision is issued. This action was taken in accordance with Article 63.1 of the “Law on Payment Services and Payment Systems.”