Azərbaycanda frilanserlər vergi qeydiyyatına alınacaqlar
Tech.az Media Trendə istinadən xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bugünkü iclasında müzakirə edilən Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Qanun layihəsinə əsasən, frilanserlər və rəqəmsal səyyahlar vergi orqanında qeydiyyata (uçota) alındıqdan, sənaye yaxud texnologiyalar parkının rezidenti olaraq qeydiyyatdan keçdikdən və qeydiyyat şəhadətnaməsini aldıqdan sonra ölkə ərazisində fəaliyyət (xarici mənbələrdən gəlirin əldə edilməsi) göstərə, eləcə də Vergi Məcəlləsi ilə nəzərdə tutulan əsaslarla vergi güzəştlərindən və azadolmalardan istifadə edə biləcəklər.
Qeyd edək ki, frilanser dedikdə muzdlu işçi cəlb etmədən, rəqəmsal texnologiyalar, o cümlədən süni intellekt texnologiyaları, kibertəhlükəsizlik və innovasiya sahələrində mülki-hüquqi müqavilə əsasında, müstəqil şəkildə və ödənişli xidmət göstərən və ya iş yerinə yetirən, sənaye yaxud texnologiyalar parkının rezidenti olan fiziki şəxs, rəqəmsal səyyah dedikdə isə rəqəmsal texnologiyalar, süni intellekt texnologiyaları, kibertəhlükəsizlik və innovasiya sahəsində fəaliyyətini informasiya və kommunikasiya texnologiyaları vasitəsilə distant həyata keçirməklə, gəlirini xarici mənbələrdən əldə edən əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs nəzərdə tutulacaq.

Freelancers in Azerbaijan will be subject to tax registration
Tech.az reports, citing Media Trend, that this is reflected in the draft law on amendments to the Tax Code, which was discussed at today's session of the Milli Majlis.
According to the draft law, freelancers and digital travelers, after being registered (accounted) with the tax authority, registered as residents of an industrial or technology park and receiving a registration certificate, will be able to carry out activities (earn income from foreign sources) in the country, as well as use tax benefits and exemptions on the grounds provided for by the Tax Code.
It should be noted that a freelancer is a natural person who, without involving a hired employee, independently and for a fee provides services or performs work in the fields of digital technologies, including artificial intelligence technologies, cybersecurity and innovation, based on a civil law contract, and is a resident of an industrial or technology park, and a digital traveler is a foreigner or stateless person who receives income from foreign sources by conducting his activities in the fields of digital technologies, artificial intelligence technologies, cybersecurity and innovation remotely through information and communication technologies.