Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında "Kraudfandinq haqqında" qanun layihəsi I oxunuşda qəbul olunub.
Yeni qanun səhm və borc əsaslı kraudfandinqin həyata keçirilməsinin hüquqi, təşkilati və iqtisadi əsaslarını, kraudfandinq platforması operatorunun fəaliyyətinə dair tələbləri, habelə onların fəaliyyəti üzərində dövlət tənzimləməsi və nəzarəti məsələlərini tənzimləyir.
Qanunun məqsədi iqtisadi fəaliyyət subyektlərinə, xüsusilə də startaplara, mikro, kiçik və orta sahibkarlara onların biznes aktivliyinin artırılması məqsədilə informasiya ehtiyatlarından və sistemlərindən, habelə kapital bazarının imkanlarından istifadə etməklə operativ və davamlı alternativ maliyyələşmə kanallarına əlverişli çıxış imkanlarının yaradılması və maliyyələşmədə iştirak edən investorların hüquqlarının müdafiəsini təmin etməkdir.
Kraudfandinq fəaliyyəti bu qanunla yanaşı, ölkə Konstitusiyası, ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələr, Mülki Məcəllə, bu Qanun, "Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında", "Hədəfli maliyyə sanksiyaları haqqında" qanunlar, digər normativ hüquqi aktlar, habelə Azərbaycan Mərkəzi Bankının bunlara uyğun olaraq qəbul etdiyi normativ xarakterli aktları ilə tənzimlənir.
Qanun dövlətin investisiya siyasətini həyata keçirmək məqsədilə dövlət tərəfindən yaradılmış hüquqi şəxslər və onların təsis etdiyi qurumlara şamil olunmur.
Ələt azad iqtisadi zonasında kraudfandinqlə bağlı münasibətlər "Ələt Azad iqtisadi zonası haqqında" qanunun tələblərinə uyğun olaraq tənzimlənir.

The draft law "On Crowdfunding" was adopted in the first reading at the plenary session of the Milli Majlis held today.
The new law regulates the legal, organizational and economic foundations of the implementation of equity and debt-based crowdfunding, the requirements for the activities of crowdfunding platform operators, as well as issues of state regulation and control over their activities.
The purpose of the law is to provide economic entities, especially startups, micro, small and medium-sized entrepreneurs, with convenient access to operational and sustainable alternative financing channels by using information resources and systems, as well as the opportunities of the capital market, in order to increase their business activity, and to ensure the protection of the rights of investors participating in financing.
Crowdfunding activities are regulated by this law, as well as the Constitution of the country, international treaties to which our country is a party, the Civil Code, this Law, the laws "On combating the legalization of property acquired through criminal means and the financing of terrorism", "On targeted financial sanctions", other normative legal acts, as well as normative acts of the Central Bank of Azerbaijan adopted in accordance with them.
The law does not apply to legal entities established by the state for the purpose of implementing the state's investment policy and the organizations established by them.
Relations related to crowdfunding in the Alat free economic zone are regulated in accordance with the requirements of the law "On the Alat Free Economic Zone".