Cənubi Koreya hökuməti süni intellekt texnologiyalarının sənayedə tətbiqini sürətləndirmək məqsədilə 917 milyon dollarlıq yeni proqram başladır. Ölkənin Elm və İKT Nazirliyi (MSIT) və Milli İT Sənayesinin Təşviqi Agentliyi (NIPA) 2026-cı il üzrə AI Transformation (AX) tədqiqat və inkişaf layihələri üçün müsabiqə elan edəcək.
Beş il davam edəcək proqram çərçivəsində Gyeongnam və Jeonbuk bölgələrinə ümumilikdə 1,4 trilyon von (təxminən 917 milyon ABŞ dolları) investisiya yatırılacaq. Gyeongnam layihəsi ultra dəqiq istehsal proseslərinin idarə olunması üçün insan və süni intellektin birgə fəaliyyətinə əsaslanan fiziki intellekt modelinin hazırlanmasını hədəfləyir. Jeonbuk layihəsi isə istehsal və logistika sistemlərini birləşdirən, özünü idarə edə bilən ağıllı fabriklər üçün fiziki AI əsaslı proqram platformasının yaradılmasına yönəlib.
Bu təşəbbüs Cənubi Koreyanın ölkə üzrə dörd regionu süni intellekt innovasiya mərkəzinə çevirməyi nəzərdə tutan milli strategiyasının tərkib hissəsidir. Hökumət hesab edir ki, proqram istehsal sənayesində məhsuldarlığı artıracaq, ağıllı fabriklərin inkişafını sürətləndirəcək və ölkənin qlobal AI rəqabət qabiliyyətini gücləndirəcək.

The South Korean government is launching a new $917 million program to accelerate the application of artificial intelligence technologies in industry. The country’s Ministry of Science and ICT (MSIT) and the National IT Industry Promotion Agency (NIPA) will announce a competition for AI Transformation (AX) research and development projects by 2026.
The five-year program will invest a total of 1.4 trillion won (about $917 million) in the Gyeongnam and Jeonbuk regions. The Gyeongnam project aims to develop a physical intelligence model based on the joint operation of humans and artificial intelligence to control ultra-precision manufacturing processes. The Jeonbuk project aims to create a physical AI-based software platform for self-driving smart factories that integrate production and logistics systems.
The initiative is part of South Korea’s national strategy to transform four regions across the country into AI innovation hubs. The government believes that the program will increase productivity in the manufacturing industry, accelerate the development of smart factories, and strengthen the country's global AI competitiveness.