Azərbaycanda "Digital Nomad Visa" (rəqəmsal köçəri vizası) mexanizminin həyata keçirilməsi mümkündür.
Bunu deputat Rizvan Nəbiyev Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" qanun layihəsinin birinci oxunuşda müzakirəsi zamanı bildirib.
Onun fikrincə, strateji məqsəd Azərbaycanın regionda qabaqcıl texnologiya və innovasiya mərkəzlərindən birinə çevrilməsidir: "Bu hədəf rəqəmsal suverenliyin gücləndirilməsi ilə bərabər, innovasiya ekosisteminin maliyyə sabitliyinin təmin olunmasını və rəqəmsal təhlükəsizliyin artırılmasını ehtiva edir. Məhz bu səbəbdən hazırda 30-a yaxın qanun və məcəlləyə düzəlişlərin edilməsi, həmçinin yeni qanunların qəbul olunması istiqamətində fəaliyyət həyata keçirilir.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Rəqəmsal İnkişaf Şurasının toplantısında da qanunvericilik bazasının möhkəmləndirilməsi və beynəlxalq təcrübənin mənimsənilməsi əsas prioritetlər olaraq təsbit edilib. İlk toplantıdan sonra qısa zaman ərzində bu sahədə əhəmiyyətli nailiyyətlərin qazanıldığını artıq görürük. Bu addımlar təsadüfi xarakter daşımır. Çünki qlobal rəqabət gündən-günə kəskinləşir. Hazırda rəqəmsal iqtisadiyyat dünya üzrə ümumi daxili məhsulun təqribən 17 %-ini təşkil edir. Bu sahədə iqtisadi inkişaf ənənəvi sektorlarla müqayisədə 2,5-3 dəfə daha yüksək sürətlə gedir".
R. Nəbiyev bildirib ki, bu gün dünyada 5 milyarddan artıq sosial şəbəkə istifadəçisi mövcuddur və hər gün yüzlərlə terabayt həcmində yeni məlumat yaranır: "Belə bir vəziyyətdə əmək bazarı da sürətlə transformasiyaya uğrayır. Proqnozlara əsasən, 2030-cu ilə qədər iş yerlərinin təxminən 40 %-i rəqəmsal vərdişlər tələb edəcək. Bunun nəticəsi olaraq inzibati xərclərin 30 %-dən çox azalması, vaxta isə 90 %-ə qədər qənaət edilməsi proqnozlaşdırılır".
Onun sözlərinə görə, Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk toplantısında müəyyənləşdirilən əsas prioritetlər arasında qabaqcıl texnologiya ekosisteminə inteqrasiya, beynəlxalq investorlar üçün rəqabətədavamlı innovasiya mühitinin yaradılması və digər strateji istiqamətlər də öz əksini tapıb:
"Bu hədəflərə çatmaq üçün xüsusilə İT mütəxəssislərinin və innovativ sahibkarların Azərbaycana cəlb olunması böyük önəm daşıyır. Dünyada bu istiqamətdə ciddi yarış mövcuddur. Bu kontekstdə "Digital Nomad Visa" - rəqəmsal köçəri vizası mexanizminin tətbiqi vacib bir addımdır. Eyni zamanda elektron diplom və attestatların beynəlxalq müstəvidə tanınmasının təmin edilməsi də prioritet məsələlər sırasındadır. Bundan əlavə, beynəlxalq texnologiya tərəfdaşlıqlarının genişləndirilməsi xüsusi önəm kəsb edir. Son aylarda həm Avropa İttifaqı, həm də ABŞ ilə texnologiya və innovasiya sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi yönündə atılan addımlar Azərbaycanın bu sahədə beynəlxalq mövqeyinin möhkəmlənməsinə töhfə verir".

The implementation of the "Digital Nomad Visa" mechanism is possible in Azerbaijan.
This was stated by MP Rizvan Nabiyev during the first reading discussion of the draft law "On Information, Informatization and Information Protection" at the plenary session of the Milli Majlis held today.
In his opinion, the strategic goal is for Azerbaijan to become one of the leading technology and innovation centers in the region: "This goal includes strengthening digital sovereignty, ensuring the financial stability of the innovation ecosystem and increasing digital security. For this reason, work is currently underway to amend about 30 laws and codes, as well as adopt new laws.
At the meeting of the Digital Development Council, chaired by First Vice-President Mehriban Aliyeva, strengthening the legislative framework and adopting international experience were identified as key priorities. We can already see significant achievements in this area in a short time after the first meeting. These steps are not accidental. Because global competition is intensifying day by day. Currently, the digital economy accounts for approximately 17% of the world's gross domestic product. Economic development in this area is 2.5-3 times faster than in traditional sectors."
R. Nabiyev said that today there are more than 5 billion social network users in the world and hundreds of terabytes of new information are created every day: "In such a situation, the labor market is also rapidly transforming. According to forecasts, by 2030, approximately 40% of jobs will require digital skills. As a result, administrative costs are predicted to decrease by more than 30% and time savings of up to 90%. "
According to him, the main priorities identified at the first meeting of the Digital Development Council include integration into the advanced technology ecosystem, the creation of a competitive innovation environment for international investors, and other strategic directions:
"To achieve these goals, it is of great importance to attract IT specialists and innovative entrepreneurs to Azerbaijan. There is serious competition in this direction in the world. In this context, the implementation of the "Digital Nomad Visa" mechanism is an important step. At the same time, ensuring the international recognition of electronic diplomas and certificates is also among the priorities. In addition, the expansion of international technology partnerships is of particular importance. The steps taken in recent months to deepen cooperation in the field of technology and innovation with both the European Union and the United States contribute to strengthening Azerbaijan's international position in this area."