Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) həbs etdiyi B.H.R. və İ.R.F. barəsində cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi yekunlaşıb.
Müvafiq proses təcrübədə ilk dəfə kriptovalyutanın dövlət nəfinə müsadirə edilməsi ilə fərqlənib.
Belə ki, Yasamal Rayon Məhkəməsinin hökmünə əsasən ittiham olunan şəxslər Cinayət Məcəlləsinin 206-1.3-cü maddəsi üzrə əvəzləşdirmə və digər qarşılıqlı hesablaşma üsulları ilə xüsusilə külli miqdarda pul vəsaitlərinin qanunsuz olaraq Azərbaycandan xarici ölkəyə və ya xarici ölkədən Azərbaycana gizli köçürülməsi fəaliyyətinin təşkilində təqsirli biliniblər.
B.H.R. 2 il 5 ay müddətinə azadlığın məhdudlaşdırılması və 3 milyon 623 min 568 manat cərimə cəzasına, İ.R.F. isə 3 il müddətinə azadlığın məhdudlaşdırılması və 31 milyon 399 min 709 manat cərimə cəzasına məhkum ediliblər.
Eyni zamanda hökmlə ibtidai istintaq dövründə məhkəmə qərarı ilə üzərinə həbs qoyulmuş "Binance" beynəlxalq virtual aktiv xidməti təminatçısındakı hesabda saxlanılan 830 ədəd kriptovalyuta dövlət nəfinə müsadirə edilib.
Qeyd edək ki, Cinayət Məcəlləsinin 99-1-ci maddəsinə əsasən, xüsusi müsadirə cinayət törədilərkən istifadə olunan alət və vasitələrin, cinayət yolu ilə əldə olunan əmlakın məcburi və əvəzsiz olaraq dövlət nəfinə alınmasını nəzərdə tutur.
Bununla yanaşı, "Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında" qanunun 1.1-ci maddəsinə görə cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlak dedikdə, həmçinin virtual aktivlər başa düşülür.
Kriptovalyutanın dövlət nəfinə müsadirə edilməsinin icrası mexanizmi praktiki olaraq yenilikdir və müvafiq məsələ mediada geniş müzakirə mövzusudur. Bu baxımdan hazırkı dövrədək tənzimlənməyən sözügedən sahə Azərbaycanla yanaşı, qlobal miqyasda da nisbətən yeni istiqamət olaraq qalır.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda virtual aktivlər və kripto bazarlarının hüquqi tənzimlənməsini nəzərdə tutan qanunun qəbul edilməsi istiqamətində intensiv işlər aparılır.

For the first time in Azerbaijan, cryptocurrency was confiscated for state benefit
The criminal case against B.H.R. and I.R.F., who were arrested by the State Security Service (STS), has been concluded.
The relevant process was distinguished by the confiscation of cryptocurrency for the benefit of the state for the first time in practice.
Thus, according to the verdict of the Yasamal District Court, the accused persons were found guilty of organizing the illegal transfer of large amounts of money from Azerbaijan to a foreign country or from a foreign country to Azerbaijan using offset and other mutual settlement methods, under Article 206-1.3 of the Criminal Code.
B.H.R. was sentenced to 2 years and 5 months of restriction of freedom and a fine of 3 million 623 thousand 568 manats, and I.R.F. was sentenced to 3 years of restriction of freedom and a fine of 31 million 399 thousand 709 manats.
At the same time, 830 cryptocurrencies held in the account of the international virtual asset service provider "Binance", which was arrested by a court decision during the preliminary investigation, were confiscated for the benefit of the state.
It should be noted that, according to Article 99-1 of the Criminal Code, special confiscation implies the compulsory and gratuitous seizure of tools and means used in the commission of a crime, as well as property obtained through crime, for the benefit of the state.
In addition, according to Article 1.1 of the Law "On the Legalization of Property Obtained by Crime and Combating the Financing of Terrorism", property obtained through crime also includes virtual assets.
The mechanism for the implementation of the confiscation of cryptocurrency for the benefit of the state is practically a novelty, and the relevant issue is the subject of extensive discussion in the media. In this regard, the area in question, which has not been regulated until now, remains a relatively new direction not only in Azerbaijan, but also globally.
It should be noted that intensive work is underway in Azerbaijan to adopt a law that provides for the legal regulation of virtual assets and crypto markets.